more_horiz
Wiadomości

Ukraina na drodze do UE. Premier Morawiecki ujawnia: KE nie była przychylnie nastawiona do akcesji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 13:00
W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Komisja Europejska nie była optymistycznie nastawiona do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego. 
Premier: KE nie była optymistycznie nastawiona do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego
Premier: KE nie była optymistycznie nastawiona do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiegoFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

Premier dodał, że Komisja nie była też chętna do wprowadzenia twardych pakietów sankcji wobec Rosji. Jak powiedział szef polskiego rządu, to działanie dyplomatyczne Polski i konsekwentna polityka naszego kraju były przyczyną powodzenia tych akcji.

- Jestem cierpliwy, konsekwentny i będę podnosił to coraz głośniej na forum Unii Europejskiej. Tak głośno, żeby słyszeli to nie tylko obywatele polscy, ale także obywatele innych państw UE - powiedział Mateusz Morawiecki na łamach "Wprost".

Premier w Kijowie

Ukraina otrzymała status kraju kandydackiego do Wspólnoty w czerwcu.

W ubiegły czwartek premier odwiedził ukraińską stolicę. - Głosy Polski i jej przyjaciół w UE i NATO, nawołujące do wspierania walczącej z Rosją Ukrainy, są donośne i przynoszą efekty - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w Kijowie.

Jak zaznaczył, "w Kijowie wszyscy myślą o przyszłości. Ta przyszłość zależy od nas, od krajów Unii Europejskiej".

Czytaj także:

Zobacz również: Karol Karski w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także