83. rocznica ataku ZSRR na Polskę. Wydarzenia upamiętniające w całym kraju
W sobotę 17 września w całym kraju odbywać się będą wydarzenia upamiętniające 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
2022-09-17, 05:10
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wernisaż ekspozycji "Niczego mi tak nie żal jak porcelany", będącą pokazem wyrobów porcelanowych spalonych we wrześniu 1939 r. i w czasie Powstania Warszawskiego.
Natomiast na dziedzińcu MKiDN zostanie pokazana wystawa plenerowa ukazująca napaść Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę - "Wojna! 17 września 1939", przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury.
Wydarzenia w całej Polsce
W sobotę w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku obchodzona będzie 83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę i obchody Dnia Sybiraka. Zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej w towarzystwie sybiraków, którzy będą się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu deportacji. O godzinie 19 odbędzie się zapalenie symbolicznych świec na torach przy Muzeum Pamięci Sybiru, na bocznicy, z której odjeżdżały transporty deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. O godzinie 20.30 zabłyśnie iluminacja budynku Muzeum Pamięci Sybiru napisem "17.09. Pamiętamy".
W Krakowie zaplanowano uroczystości poświęcone pamięci ofiar totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego. Rozpoczną się one o godz. 8.00 rano mszą świętą w intencji ofiar totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego oraz wszystkich poległych za wolność ojczyzny. O godz. 9.00 przy Krzyżu Pamięci Narodowej i tablicach zesłańców Sybiru oraz ofiar "operacji polskiej" NKWD na pl. o. Studzińskiego zaplanowano wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i organizatorów, apel pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów.
REKLAMA
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu otworzy wystawę "Po pierwszym września siedemnasty..." poświęconą wojnie obronnej Polski we wrześniu i październiku 1939 roku przeciwko dwóm agresorom: niemieckiemu i sowieckiemu.
- Sowiecka agresja na Polskę. Czy wyciągnęliśmy wnioski?
- 17 września 1939. Dr Chojnacki: to był koniec Polski wielonarodowościowej
jp
REKLAMA