more_horiz
Wiadomości

"Solidarność względem cudzoziemców to moralna powinność dla chrześcijan". Episkopat o pomocy uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 23:59
Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że otwartość i solidarność względem cudzoziemców są dla chrześcijan religijnym nakazem, a nie tylko humanitarnym obowiązkiem i moralną powinnością. Pismo wydała Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele.
Episkopat: otwartość i solidarność względem cudzoziemca są dla chrześcijan religijnym nakazem i moralną powinnością
Episkopat: otwartość i solidarność względem cudzoziemca są dla chrześcijan religijnym nakazem i moralną powinnościąFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Będzie on obchodzony w najbliższą niedzielę, 25 września, pod hasłem "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami". Episkopat chce uczulić wiernych na sytuację osób przybywających do Polski, z których wiele pozostanie tutaj na stałe. "Aktualny jest zatem apel o humanitarne traktowanie wszystkich poszukujących w Polsce schronienia i lepszego życia, niezależnie od ich statusu, narodowości czy miejsca przekraczania polskiej granicy. Ich godność nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakiekolwiek prawo" - apelują polscy duchowni.

Bezinteresowna pomoc uchodźcom

Episkopat podziękował również wszystkim, niosących pomoc uchodźcom - Caritas Polska, parafiom, organizacjom społecznym i ludziom dobrej woli. Jak napisano w komunikacie, "staliśmy się świadkami cudu rozmnożenia naszego polskiego chleba" i "żaden bezinteresowny gest i okazane wsparcie nie będą przez Boga zapomniane". Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zwraca również uwagę na potrzebę rozwiązań systemowych, współdziałania instytucji państwa, samorządów oraz organizacji pozarządowych i przeprowadzanie "mądrego procesu integracji przybyszów we "wspólnym domu".

Episkopat potępił wyzyskiwanie uchodźców przez pracodawców i przypomniał też mediom o ich roli w kształtowaniu społecznych postaw wobec nich. "Mogą one współtworzyć kulturę solidarności, ale też kreować uprzedzenia i podsycać atmosferę zagrożenia [...] Pobudzanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w trudnym położeniu przybyszów jest działaniem szczególnie niegodziwym" - czytamy.

Na zakończenie komunikatu członkowie Episkopatu Polski zapewniają uchodźców i migrantów o pełnej solidarności, życzliwości i otwartości na ich potrzeby. Apelują też do wiernych o modlitwę o pokój, sprawiedliwość społeczną i ustanie przyczyn przymusowych migracji.

as

Zobacz także

Zobacz także