more_horiz
Wiadomości

Znoszenie barier administracyjnych i prawnych. Projekt ustawy "przywraca wolność przedsiębiorcom"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 16:15
Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła jednogłośnie projekt o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Jak mówił przewodniczący komisji Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości duża część projektu ustawy przywraca wolność przedsiębiorcom. Będą m.in. zmiany w dostępie do gruntów pohandlowych oraz w podatkach od spadków.  
Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła jednogłośnie komisyjny projekt o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych
Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła jednogłośnie komisyjny projekt o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnychFoto: Shutterstock.com/industryviews

Przewodniczący komisji Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że przyjęty projekt to efekt prac nad propozycjami, które do komisji kierowali przedsiębiorcy oraz grupy obywateli. Dodał, że podczas prac wyodrębniono dwa ogólne problemy: nadregulacja prawa oraz nadinterpretacja istniejących przepisów. Poseł Wróblewski powiedział, że komisja nadzwyczajna zaproponowała zmiany dotyczące między innymi podatków od spadków i darowizn.

- Proponujemy urealnienie, a więc podniesienie kwoty wolnej od podatku w przypadku podatków od spadków i darowizn - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że kwoty te nie były podnoszone od 2003 roku.

Zmiany "przywracają wolność przedsiębiorcom"

Komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji proponuje też uproszczenie procedur posiadania broni, jeśli chodzi o terminy przyznawania uprawnień, a nie o wymogi dla starających się o pozwolenie na broń. Bartłomiej Wróblewski powiedział, że duża część projektu ustawy przywraca wolność przedsiębiorcom.

Poseł wymienił rozwiązania przyspieszające budowę nowych mieszkań w miastach. Wyjaśnił, że chodzi o ułatwienia w dostępnie do gruntów pohandlowych. Zmiany mają też dotyczyć drobnego handlu i rzemiosła, który ma być obecny w budynkach mieszkalnych. Poseł Wróblewski powiedział, że komisja do spraw derelegulacji zaproponowała zmiany w sumie w 19 ustawach.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:28 11954450_1.mp3 Bartłomiej Wróblewski powiedział, że duża część projektu ustawy przywraca wolność przedsiębiorcom. Poseł wymienił rozwiązania przyspieszające budowę nowych mieszkań w miastach (IAR) 

Zobacz: wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w Polskim Radiu 24

ASP

Zobacz także

Zobacz także