more_horiz
Wiadomości

Petru za likwidacją 13. i 14. emerytury i ograniczeniem 500+. "Te programy są nie do utrzymania"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:56
Ryszard Petru powiedział w radiu RMF, że program 500+ i inne programy socjalne - takie jak 13. i 14. emerytura - są "nie do utrzymania'.
Ryszard Petru uważa, że 13. i 14. emerytura powinny być zlikwidowane
Ryszard Petru uważa, że 13. i 14. emerytura powinny być zlikwidowaneFoto: Shutterstock/ESB Professional

Ryszard Petru uznał, że program 500+ powinien być propozycją tylko dla najuboższych. Polityk opozycji opowiedział się również za likwidacją 13. i 14. emerytury. Według niego lepszym rozwiązaniem byłaby podwyżka emerytury do poziomu, który rekompensowałby emerytom wzrost inflacji.

Odniósł się do przykładu Stanów Zjednoczonych: "tak jak w latach 80. [...] liberalizacja Reagana spowodowała, że gospodarka ruszyła".

Jak podaje portal tvp.info, nie jest to odosobniona opinia w środowisku opozycji. Wcześniej rezygnację ze wsparcia emerytów sygnalizował poseł Tomasz Lenz, który twierdził, że starsze osoby "otrzymują pieniądze, wydają je i nakręcają inflację".

Dodatkowe świadczenia pieniężne

ZUS rozpoczął wypłatę "czternastek" 25 sierpnia. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. Świadczenie jest wypłacane z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

- Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 milionów osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę - przypomniała prezes ZUS.

Czytaj także:

es/RMF/Tvp.info, PAP

Zobacz także

Zobacz także