PGE Energia Ciepła: zapasy węgla i gazu są zabezpieczone
Gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki" informuje, że PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, produkująca ciepło dla kilkunastu dużych polskich miast zapewnia, że w zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 ciepła sieciowego nie zabraknie mieszkańcom. Jak stwierdził prezes spółki Przemysław Kołodziejak zapasy węgla i gazu ziemnego są zabezpieczone.
2022-09-23, 19:06
Dziennik przypomina, że PGE Energia Ciepła produkuje ciepło dla mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Zgierza, Siechnic i Gryfina. Łącznie z ciepła sieciowego, produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, korzysta około 2 milionów odbiorców.
- Zapewniamy wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z ciepła sieciowego produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, że w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym 2022/2023 ciepła nie zabraknie - podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Podstawowym paliwem do produkcji energii elektrycznej i ciepła w jednostkach PGE Energia Ciepła są węgiel i gaz ziemny, których zapasy - jak stwierdził Przemysław Kołodziejak - są zabezpieczone. Ciepło wytwarzane z różnych paliw w 16 elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, wykorzystywane jest na potrzeby podgrzania wody i ogrzewania gospodarstw domowych oraz do produkcji w przemyśle.
Węgiel i gaz. Jesteśmy zabezpieczeni przed zimną
- Bezpieczeństwo energetyczne Polski trzeba rozgraniczyć na dwie kwestie. Pierwszą z nich stanowi nasze przygotowanie pod względem konkretnych surowców. Jesteśmy dobrze przygotowani do zbliżającej się zimy, jeśli chodzi o gaz ziemny, ponieważ magazyny są wypełnione w 100 procentach - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
REKLAMA
Jak przyznał gość Polskiego Radia 24, "mamy zdywersyfikowane źródła dostaw gazu". - Mamy terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (gazoport), mamy też kilka bardzo ważnych interkonektorów na granicy z naszymi sąsiadami (Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) - zauważył Mariusz Marszałkowski.
- To wszystko daje nam gwarancję bezpieczeństwa (energetycznego - przyp. red.), ponieważ w razie najtrudniejszej sytuacji możemy liczyć na wsparcie z innych kierunków - podkreślił redaktor portalu BiznesAlert.pl.
W ocenie publicysty "sytuacja wygląda inaczej, jeżeli chodzi o węgiel". - Z tym surowcem będzie i jest największy problem, szczególnie w okresie sezonu grzewczego [...]. Natomiast nie można powiedzieć, że jesteśmy źle przygotowani do sezonu zimowego - ocenił ekspert.
- Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: zimą nie zabraknie ciepła w polskich domach
- Wsparcie dla odbiorców ciepła. Zobacz jak się ubiegać o pomoc
- Stan zagrożenia na rynku mocy. Minister klimatu: nie grozi nam blackout
Zobacz: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii w Programie 1 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA