more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński o wyborach we Włoszech: jest nadzieja na to, że UE zacznie się zmieniać

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 15:18
- Byłem i jestem zwolennikiem naszej obecności w UE, bo po prostu nie ma innego wyjścia, a jest nadzieja na to, że UE zacznie się zmieniać - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Dzisiaj jest dzień takiej nadziei, mam nadzieję, że wieczorem się dowiemy o tym, jakie są dobre wyniki wyborów we Włoszech - wskazał podczas spotkania z mieszkańcami w Nysie.  
Według sondaży na zdecydowane zwycięstwo w wyborach we Włoszech może liczyć blok partii centroprawicowych
Według sondaży na zdecydowane zwycięstwo w wyborach we Włoszech może liczyć blok partii centroprawicowychFoto: EPA/Matteo Corner

Prezes PiS podczas niedzielnego spotkania w Nysie nawiązał do obecnej sytuacji międzynarodowej oraz kwestii obecności Polski w UE.

- Byłem i w dalszym ciągu jestem, chociaż nie ukrywam, że dzisiaj, kiedy to mówię, to mi trochę gorzko w ustach, zwolennikiem naszej obecności w UE z tego względu, że po prostu nie ma innego wyjścia, a jest nadzieja na to, że UE zacznie się zmieniać. Dzisiaj jest dzień takiej nadziei, mam nadzieję, że wieczorem się dowiemy o tym, jakie są dobre wyniki wyborów we Włoszech - powiedział.

Wybory we Włoszech. Groźby szefowej KE

Jarosław Kaczyński ocenił, że "naprawdę to nie oznacza, że musimy się zgadzać na taką UE, której mało znany i mało udany polityk, który dzisiaj stoi na czele Komisji Europejskiej - pani Ursula von der Leyen - odgraża się Włochom, co to nie będzie, jak oni nie wybiorą jak ona chce".

We Włoszech w niedzielę odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne. Zostały rozpisane po upadku szerokiej koalicji tworzącej rząd jedności narodowej Mario Draghiego. To pierwsze wybory po wejściu w życie zmian w konstytucji, na mocy których liczbę deputowanych zmniejszono z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.

Według sondaży na zdecydowane zwycięstwo może liczyć blok partii centroprawicowych.

Posłuchaj
00:23 it1.mp3 Jarosław Kaczyński o groźbach szefowej KE wobec Włoch (IAR)

Narzędzia jak w Polsce i na Węgrzech

W czwartek Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech także w kontekście tego, że - jak zauważono - wśród kandydatów są politycy "bliscy" Władimira Putina.

- Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa.

Dodała także: "Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami".

- A zatem zobaczymy, jak pójdą te wybory; także osoby, którym rządy muszą odpowiedzieć, odgrywają ważną rolę - oświadczyła von der Leyen.

Mowa o demokracji

- W żadnym traktacie nie ma tego, że to Komisja Europejska wyznacza, kto ma wygrywać wybory. I myśmy nigdy takiego traktatu nie ratyfikowali. I nigdzie, ani w traktatach, ani w tradycji UE, a przedtem EWG nie ma tego, że rządzić w krajach UE może tylko lewica albo po prostu lewactwo, czyli skrajna lewica - oświadczył prezes PiS.

Posłuchaj
00:16 it3.mp3 Jarosław Kaczyński: nie ma w traktatach UE zapisów, że rządzić może tylko lewactwo (IAR)

Według Jarosława Kaczyńskiego "tam była mowa - zarówno w traktatach, jak i w tej tradycji, którą łatwo odtworzyć, są przecież twórcy tej tradycji - tam była mowa tylko o demokracji".

- I Polska jest krajem demokratycznym i tylko ktoś, kto naprawdę ma trudności, ale takie zasadnicze trudności z myśleniem może mówić na jednym oddechu: "w Polsce jest dyktatura, ale my wygramy wybory" - czyli opozycja wygra. W jakiej dyktaturze opozycja w ogóle jest, a jeszcze szczególnie może wygrać wybory? - pytał.

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Nysy:

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także