more_horiz
Wiadomości

Żaryn demaskuje prorosyjskiego politologa. "Szerzy antypolskie kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 19:36
"Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa" - napisał w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn: Konrad Rękas wspiera Kreml i szerzy antypolskie kłamstwa
Stanisław Żaryn: Konrad Rękas wspiera Kreml i szerzy antypolskie kłamstwaFoto: PAP/Mateusz Marek

"Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla »politolog« Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa" - czytamy na Twitterze pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Żaryn wyjaśnił, iż "w rozmowie z prowadzącym działania dezinformacyjne rosyjskim portalem Strana Rękas przekonuje, że Polacy domagają się od Ukrainy odszkodowania za utracone podczas II wojny światowej mienie".

"Jak twierdzi Rękas, Ponad 1500 pozwów o zwrot mienia z zachodniej Ukrainie lub odszkodowań za nieruchomości miało zostać złożone w ukraińskich sądach przez Polaków przymusowo wysiedlonych z Ukrainy" - dodał Żaryn.

Wygłaszanie fałszywych tez i działania propagandowe

Przypomniał, że "wcześniej Rękas wygłaszał fałszywe tezy o rzekomych planach zajęcia przez Polskę zachodnich ziem Ukrainy i rozbioru tego kraju, kwestionując przy tym bezinteresowność pomocy, której Polska mu udziela".

W ocenie pełnomocnika "działania Rękasa wpisują się w rosyjskie cele propagandowe dot. Polski i są obliczone na rozbudzanie wrogości i napięć między Polakami a Ukraińcami oraz oczernianie Polski".

"Włączanie się polskich komentatorów w działania rosyjskiej propagandy wymierzone w interesy RP daje Kremlowi dodatkowe korzyści informacyjne" – zwrócił uwagę Żaryn.

Czytaj też:

Zobacz także

Zobacz także