more_horiz
Wiadomości

Anna Moskwa przed uroczystym otwarciem Baltic Pipe: mamy w pełni zakontraktowany gaz do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 05:01
Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że do końca bieżącego roku PGNiG ma podpisane wszystkie kontrakty na dostawy gazu poprzez Baltic Pipe i częściowo na 2023 rok. Jutro (27.09) w Goleniowie (województwo zachodniopomorskie) odbędzie się uroczyste oddanie gazociągu do użytku, natomiast pierwsze dostawy błękitnego paliwa z szelfu norweskiego rozpoczną się 1 października.
Minister klimatu - do końca roku mamy w pełni zakontraktowany gaz na Baltic Pipe
Minister klimatu - do końca roku mamy w pełni zakontraktowany gaz na Baltic PipeFoto: Shutterstock/INSAGO

W pierwszych miesiącach maksymalna przepustowość Baltic Pipe wyniesie 3 miliardy metrów sześciennych gazu rocznie, ale docelowo będzie to 10 miliardów (planowo od 1 stycznia przyszłego roku, choć prawdopodobnie nastąpi to miesiąc wcześniej - dzięki przyspieszeniu prac przez duńskiego operatora Energinet).

Spadek konsumpcji gazu

Szefowa resortu klimatu Anna Moskwa wyjaśniła, że obecnie nie ma potrzeby wykorzystywania pełnej mocy Baltic Pipe z uwagi na spadek konsumpcji gazu w Polsce.

- Oczywiście gazociąg jest w gotowości i PGNiG tak przygotowuje kontrakty, że w razie potrzeby może ten rynek zaopatrzyć. Na dzisiaj PGNiG już wszystkie kontrakty na ten rok ma, na kolejny to jest 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, a następne kontrakty są negocjowane - przekazała minister klimatu.

Baltic Pipe to polsko-duński projekt, ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego. Szacowana łączna długość gazociągów to 900 kilometrów, w tym 275 kilometrów części podmorskiej na Bałtyku. Projekt umożliwia przesył surowca w obu kierunkach.

Posłuchaj
00:29 11959609_1.mp3 Minister klimatu - do końca roku mamy w pełni zakontraktowany gaz na Baltic Pipe (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także