more_horiz
Gospodarka

Baltic Pipe daje niezależność od gazu z Rosji. Premier: wypełnimy rurę bałtycką w niezbędnym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 12:41
Gazociąg Baltic Pipe, który ma ruszyć 1 października tego roku, zostanie wypełniony w takim zakresie, aby w Polsce gazu było dosyć - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że gazociąg ten daje nam pełną niezależność od gazu z Rosji i przypomniał, że Polska zakończyła budowę interkonektorów gazowych, które łączą nasz system z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami.
Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich, ma ruszyć 1 października.
Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich, ma ruszyć 1 października.Foto: GAZ-SYSTEM/Twitter

- Dzisiaj gaz jest potwornie drogi. Różni komentatorzy próbują nas zachęcić, przymusić do tego, żebyśmy maksymalnie szybko wypełnili, jak najwięcej tę rurę bałtycką gazem. Wypełnimy ją w takim zakresie, w jakim będzie to niezbędne, aby gazu było w Polsce dosyć - powiedział Mateusz Morawiecki, który obserwuje w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) ćwiczenia NIEDŹWIEDŹ-22.

"Mamy też nasze własne wydobycie"

Szef rządu podkreślił, że wypełnienie gazociągu Baltic Pipe daje Polsce pełną niezależność od gazu z Rosji.

- Wypełnienie tej rury gazociągu bałtyckiego, który daje nam pełną niezależność od gazu ruskiego, jest takie, jakie będzie musiało być. My nie chcemy wypełniać teraz tej rury w maksymalnie możliwy sposób, ponieważ mamy kontrakty gazowe z Amerykanami, kontrakty gazowe z Katarem, mamy nasze własne wydobycie, mamy terminal LNG o pojemności około 7 mld m3 gazu rocznie, budujemy nowy pływający terminal, który za parę lat będzie gotowy - zaznaczył premier.


Posłuchaj
00:30 Premier Mateusz Morawiecki o Baltic Pipe.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o Baltic Pipe

 

Dodał, że Polska zakończyła też budowę interkonektorów gazowych, które łączą nasz system z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Premier zapewnił też, że Polska jest bezpieczna pod względem dostaw gazu.

Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich ma ruszyć 1 października. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m3 gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m3 gazu rocznie.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS