more_horiz
Gospodarka

Baltic Pipe gotowy do eksploatacji. UDT wydał zgodę dla ostatniego lądowego odcinka gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 09:50
Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze - Płoty. Odcinek ten ma długość 41 km. W ten sposób zgody Urzędu ma już cały lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce.
Wydane przez UDT decyzje dopuszczające do eksploatacji dla liniowych odcinków gazociągu potwierdzają jego bezpieczeństwo techniczne.
Wydane przez UDT decyzje dopuszczające do eksploatacji dla liniowych odcinków gazociągu potwierdzają jego bezpieczeństwo techniczne.Foto: Baltic Pipe/Twitter

Jak podkreślił Urząd Dozoru Technicznego w poniedziałek, odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski.

- Budowa Baltic Pipe, czyli kluczowej inwestycji, która zapewni dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Polski, zbliża się ku końcowi - podkreślił prezes krajowego operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

"Inwestycja będzie oddana na czas"

- Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Dziękujemy wszystkim instytucjom zewnętrznym i ich pracownikom zaangażowanym w ten proces. Dzięki dobrej współpracy inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku - powiedział Tomasz Stępień.
UDT jest zaangażowany w kluczowy dla polskiej niezależności energetycznej projekt Baltic Pipe od początku jego realizacji.

- Wydane przez nas decyzje dopuszczające do eksploatacji dla liniowych odcinków gazociągu potwierdzają jego bezpieczeństwo techniczne - dodał prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski.

Jak zaznaczył, działania te zmierzają do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz definiują cel działalności UDT w obszarze bezpieczeństwa publicznego.
Lądowa część Baltic Pipe Niechorze - Płoty składa się z dwóch odcinków, które otrzymały osobne decyzje: DN900 - 4,5 km gazociągu o średnicy 900 mm i 36,5 km gazociągu o średnicy 1000 mm.UDT wykonuje milion badań rocznie

Jak przypomniał UDT, w ramach realizacji zadań na rzecz Baltic Pipe uczestniczył do tej pory w uzgodnieniach dokumentacji, kwalifikowaniu technologii spawania i przeróbki plastycznej, nadawaniu uprawnień dla spawaczy i operatorów, nadzorze nad wykonawstwem, odbiorach końcowych oraz wydawaniu decyzji dopuszczających do eksploatacji.

Urząd podkreślił, że przeprowadza badania urządzeń technicznych w największych polskich elektrowniach i elektrociepłowniach, a w przyszłości swoją działalnością obejmie również elektrownię jądrową. Łącznie pod dozorem technicznym UDT ma blisko 1,5 mln urządzeń i wykonuje około miliona badań rocznie.


W 2023 r. gazociąg osiągnie maksymalną moc

Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m3 gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m3 gazu rocznie.

PR24.pl, PAP, DoS