more_horiz

Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznie, ale o to bezpieczeństwo trzeba ciągle dbać

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:31
- Realizujemy inwestycje zaplanowane w 2016 roku, które uniezależniają nas od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. To strategia, którą realizujemy konsekwentnie, i która w sposób istotny, widoczny, polepsza bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznie
Piotr Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznieFoto: PR/MS

Piotr Naimski podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że Polska jest obecnie krajem bezpiecznym energetycznie. Przyznał jednak, że nie jest to stan rzeczy "dany raz na zawsze". - O bezpieczeństwo trzeba dbać, by ono się nie pogorszyło i by je zawsze polepszać - podkreślił. Dodał, że rząd stara się, by sytuacja w tej sferze była coraz korzystniejsza.

- Realizujemy inwestycje zaplanowane w 2016 roku, które uniezależniają nas od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. To strategia, którą realizujemy konsekwentnie, i która w sposób istotny, widoczny, polepsza bezpieczeństwo energetyczne Polski - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, nawiązując między innymi do gazociągu Baltic Pipe.

Posłuchaj
11:55 Naimski_PR24_mp3_20220620174807.mp3 Piotr Naimski o sytuacji energetycznej Polski (Polskie Radio 24) 

Piotr Naimski: Leszek Miller i Donald Tusk traktowali rosyjski kierunek dostaw jako "bezpieczny"

Skrytykował też czasy rządów Leszka Millera i Donalda Tuska. Zarzucił im przywiązanie do rosyjskiego kierunku dostaw surowców, traktowanie go jako "bezpieczny". - Nie mieli w sobie chęci transformowania Polski, przenoszenia Polski z pozycji kraju podległego, także i w tej dziedzinie wobec Rosji, do kraju suwerennego i niepodległego. My właśnie to robimy - stwierdził.

Czytaj również:

Piotr Naimski odniósł się do kwestii kontraktu gazowego z Rosją. Zestawił go z Baltic Pipe i wskazał, że obecnie nie obowiązuje zapis "take or pay", który "oznacza, że płaci się za całość zakontraktowanego gazu, niezależnie od tego, czy się go odebrało, czy nie". - Takie zapisy były w kontraktach rosyjskich - wskazał i dodał, że umowa ta planowo wygasająca w grudniu tego roku, a której realizację Rosjanie wstrzymali w kwietniu, taką klauzulę, "bardzo, bardzo niewygodną", miała.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 17.47

PR24/ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem