more_horiz
Wiadomości

Rząd przyjął projekt ws. zamrożenia cen prądu. Wprowadzono istotną zmianę

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 20:57
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. zamrożenia cen prądu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. zamrożenia cen prąduFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnymi. Jak poinformował Piotr Müller, wprowadzono istotną zmianę dla dużych rodzin i rolników - limit zużycia energii elektrycznej zostanie dla nich podniesiony do 3 tys. kWh rocznie.

"Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami - 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r." - napisano w komunikacie.

Piotr Müller poinformował także, że rząd wyraził dziś zgodę na połączenie PKN Orlen i PGNiG.

Posłuchaj
00:22 11960942_1.mp3 Rzecznik rządu: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. zamrożenia cen prądu

Dodatek elektryczny

Dodatkowo, dla gospodarstw, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1 tys. zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1,5 tys. zł. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania budżet państwa przeznaczy około 23 miliardy złotych. Działania - jak podkreśla Rada Ministrów - mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.

Posłuchaj
00:41 11961010_1.mp3 Rząd przyjął projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu (IAR)

Zobacz także:

Dodatek węglowy i energetyczny

Rząd wspiera też odbiorców ciepła. Dotychczas wprowadzono dodatek węglowy dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa tym surowcem. Wynosi on 3 tys. złotych.

Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, także mogą się ubiegać o jednorazowe wsparcie finansowe.

  • pelet lub inny rodzaj biomasy - dodatek w wysokości 3 tys. zł
  • drewno kawałkowe - dodatek w wysokości 1 tys. zł
  • skroplony gaz LPG - dodatek w wysokości 500 zł
  • olej opałowy 0 dodatek w wysokości 2 tys. zł

Do końca 2027 r. przedłużona zostanie również ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. W 2022 r. cena gazu została zamrożona - bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600 proc. więcej za zużyty surowiec.

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia

jp/KPRM

Zobacz także

Zobacz także