Rząd przyjął projekt ws. zamrożenia cen prądu. Wprowadzono istotną zmianę
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku.
2022-09-26, 20:57
Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnymi. Jak poinformował Piotr Müller, wprowadzono istotną zmianę dla dużych rodzin i rolników - limit zużycia energii elektrycznej zostanie dla nich podniesiony do 3 tys. kWh rocznie.
"Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami - 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r." - napisano w komunikacie.
Piotr Müller poinformował także, że rząd wyraził dziś zgodę na połączenie PKN Orlen i PGNiG.
Posłuchaj
Dodatek elektryczny
Dodatkowo, dla gospodarstw, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1 tys. zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1,5 tys. zł. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
REKLAMA
Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania budżet państwa przeznaczy około 23 miliardy złotych. Działania - jak podkreśla Rada Ministrów - mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.
Posłuchaj
- "W domach będzie ciepło". Prezes PiS o nadchodzącej zimie
- Państwowe spółki sprowadzą do Polski ponad 11 mln ton węgla. Wiemy, ile z tego trafi do gospodarstw domowych
Dodatek węglowy i energetyczny
Rząd wspiera też odbiorców ciepła. Dotychczas wprowadzono dodatek węglowy dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa tym surowcem. Wynosi on 3 tys. złotych.
REKLAMA
- pelet lub inny rodzaj biomasy - dodatek w wysokości 3 tys. zł
- drewno kawałkowe - dodatek w wysokości 1 tys. zł
- skroplony gaz LPG - dodatek w wysokości 500 zł
- olej opałowy 0 dodatek w wysokości 2 tys. zł
Do końca 2027 r. przedłużona zostanie również ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. W 2022 r. cena gazu została zamrożona - bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600 proc. więcej za zużyty surowiec.
Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia
jp/KPRM
REKLAMA