more_horiz
Wiadomości

"Będziemy go rozbudowywać w przyszłości". Norweski minister o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 21:00
- To jest bardzo ważny projekt z punktu widzenia stabilizacji i budowy bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. Potrzebujemy więcej energii, aby być niezależnymi od rosyjskiej ropy i gazu - powiedział Terje Aasland, minister energii i ropy Norwegii w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Baltic Pipe startuje. Norweski minister dla portalu PolskieRadio24.pl
Baltic Pipe startuje. Norweski minister dla portalu PolskieRadio24.plFoto: PolskieRadio24.pl

W tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Terje Aasland, minister energii i ropy Norwegii, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreślił, że "jego rząd chce rozwijać wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w przyszłości". - Aby wydobywać więcej ropy i gazu, ponieważ jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy - zaznaczył.

Baltic Pipe startuje. "Jego przepustowość jest pełna"

- Mamy oświadczenie Unii Europejskiej, że będzie wspierać Norwegię w zwiększeniu wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i ten projekt Baltic Pipe, tu w Polsce, jest również istotny dla tej współpracy i rozbudowy sektora naftowo-gazowego w Europie - mówił.

- W tym roku firmy działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zwiększyły produkcję i eksport gazu o prawie 8 proc., więc jego przepustowość do Niemiec i dalej do Polski jest w tej chwili pełna, ale to jest bardzo ważny kierunek dystrybucji gazu dla całej UE, aby być niezależnym od rosyjskich surowców. Ten projekt jest dobry i będziemy go rozbudowywać w przyszłości - zakończył.

Czytaj także:

Zobacz: norweski minister energii i ropy Terje Aasland w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz: Uruchomiono gazociąg Baltic Pipe. Zobacz materiał portalu PolskieRadio24.pl

PolskieRadio24.pl/pb

Zobacz także

Zobacz także