more_horiz
Wiadomości

Baltic Pipe. Prezydent Duda: ogromny krok w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 20:20
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że otwarcie gazociągu Baltic Pipe to wielki dzień dla Polski. "Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt" - napisał na Twitterze.
Gazociąg Baltic Pipe otwarty. Prezydent Duda: to wielki dzień dla Polski
Gazociąg Baltic Pipe otwarty. Prezydent Duda: to wielki dzień dla PolskiFoto: prezydent.pl

W obecności prezydenta, premierów Polski i Danii Mateusza Morawieckiego i Mette Frederiksen, minister ds. ropy naftowej i energii Norwegii Terjego Aaslanda oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen, odbyła się uroczystość uruchomienia tego najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski.

"To ogromny krok w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności naszego kraju. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, na czele z Panem Ministrem Piotrem Naimskim! Niech żyje Polska!" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Gazociąg Baltic Pipe otwarty. 10 miliardów m³ gazu do Polski

Gazociąg łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z szelfu norweskiego. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów m³ gazu do Polski i 3 miliardy m³ z naszego kraju do Danii.

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, tłoczni gazu w Danii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie cały system przesyłowy ma długość ok. 900 km.

Czytaj także:

Zobacz: Uruchomiono gazociąg Baltic Pipe. Zobacz materiał portalu PolskieRadio24.pl

IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także