more_horiz
Wiadomości

Zamrożenie cen energii. Sejm rozpoczął prace nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:43
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przedstawiła go posłom wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Powiedziała, że to kolejne rozwiązanie zabezpieczające obywateli przed skutkami kryzysu energetycznego i wojną wywołaną przez Rosję.
W Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o zamrożeniu ceny energii
W Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o zamrożeniu ceny energiiFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Wiceminister wyjaśniła, że ceny będą utrzymane do limitu zużycia dwóch tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Jeszcze wyższy limit do dwóch tysięcy sześciuset kilowatogodzin obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do trzech tysięcy kilowatogodzin rocznie.

Ulgi dla oszczędnych 

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że projekt wprowadza "mechanizm upustu dla oszczędzających energię o 10 procent już od 1 października tego roku do końca przyszłego".

Wiceminister klimatu i środowiska dodała, że przepisy zawierają też promowanie oszczędzania energii przez jednostki administracji publicznej. Wyjaśniła, że będzie ona zobowiązana do redukcji zużycia energii w częściach wspólnych budynków o 10 procent w stosunku do lat poprzednich.

Projekt przewiduje też, że dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Posłuchaj
00:24 11964171_2.mp3 W Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o zamrożeniu ceny energii (IAR)

Czytaj także:

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania - według autorów projektu - mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.

Zobacz również: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

IAR/kp

Zobacz także

Zobacz także