more_horiz
Wiadomości

Przelotne opady deszczu w całym kraju, w górach deszcz ze śniegiem. Sprawdź najnowszą prognozę pogody

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:57
Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska powiedziała, że przelotne opady deszczu spodziewane są w środowe popołudnie właściwie na obszarze całego kraju. W wysokich partiach gór może spaść deszcz ze śniegiem i śnieg.
Synoptyk IMGW: przelotne opady deszczu spodziewane w całym kraju
Synoptyk IMGW: przelotne opady deszczu spodziewane w całym krajuFoto: Shutterstock/Kotomka Studio

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę przelotny deszcz jest prognozowany dla całego kraju. Najwięcej, do 15 mm może go spaść na Suwalszczyźnie i na obszarze wschodnich Mazur.

Ponadto w wysokich partiach Tatr, na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., prognozowany jest opad deszczu ze śniegiem i śniegu, do 10 cm.

Zachmurzenie jest umiarkowane i duże, ale, jak zaznaczyła synoptyk IMGW, pojawiły się też rozpogodzenia, które miejscami na południu i w centrum mają szansę się utrzymać do końca dnia.

Środa najzimniej zapowiada się na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Sudetów. Tam do 11 stopni Celsjusza. Do 15 stopni termometry wskażą na Wybrzeżu, miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie, natomiast na krańcach południowo-wschodnich, czyli na Podkarpaciu temperatura może sięgnąć 16 stopni Celsjusza.

- Wiatr na ogół będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, porywisty na przedgórzu sudeckim. Te porywy miejscami mogą też pojawić się na Wybrzeżu, ale nie będą przekraczać 50 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

"Prawie w całym kraju opady deszczu"

W nocy ze środy na czwartek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na Dolnym Śląsku. Tam nawet chwilami to zachmurzenie może być małe. - Prawie w całym kraju opady deszczu, zarówno przelotne jak i ciągłe. Najwięcej tych opadów od 10 do 15 mm na Pomorzu i na południu kraju. W górach deszcz i śnieg - przekazała synoptyk IMGW.

Nad ranem lokalnie może pojawić się krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Od 4 stopni na Suwalszczyźnie, do ok. 10 na południowym wschodzie, czyli Rzeszów, Przemyśl, a także na Półwyspie Helskim.

- Tam, gdzie wystąpią rozpogodzenia i większe przejaśnienia, dotyczy to szczególnie kotlin sudeckich, temperatura może wynieść od 0 do 3 stopni Celsjusza. Od 4 stopni ma być na Suwalszczyźnie. Do ok. 10 stopni Celsjusza spodziewanych jest na południowym wschodzie - Rzeszowie i Przemyślu, a także na Półwyspie Helskim - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Wiatr powieje z kierunków południowych i południowo-zachodnich. Będzie słaby i umiarkowany. Tylko na Podkarpaciu porywisty. W górach porywy wiatru mogą dochodzić do 75 km/h.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:19 11963174_1.mp3 IMGW: intensywne opady na północy kraju - IAR

PAP/ IAR/es

Zobacz także

Zobacz także