more_horiz
Wiadomości

Z maseczkami jeszcze się nie żegnamy. Epidemiczne regulacje przedłużone

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 18:57
Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach został przedłużony do końca października. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.
Konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach
Konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekachFoto: shutterstock/Sergey Bezgodov

Rozporządzenie wejdzie w życie 30 września 2022 r. Przedłuża do 31 października 2022 r. obowiązywanie obecnych regulacji.

Argumenty za przedłużeniem 

Jest to, jak wskazano, uzasadnione aktualnie notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i liczbą świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom zakażonym. Za przedłużeniem dotychczasowych nakazów i zakazów przemawia także sytuacja w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

To oznacza, że konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach.

W ostatnich tygodniach dobowa liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do kilku tysięcy. Minionej doby w Polsce odnotowano 4275 zakażeń koronawirusem i 30 zgonów.

Apel o szczepienia

Medycy zajmujący się wirusologią apelują o przyjmowanie szczepionek przeciw COVID-19. W całym kraju jedynie półtora miliona osób zdecydowało się na czwartą dawkę, uprawnione są osoby powyżej dwunastego roku życia, a od poniedziałku ze szczepień będą mogły skorzystać dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia. 

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 56 731 878 szczepionek – przekazano w czwartek na stronach rządowych. Najnowsze dane mówią, że w pełni zaszczepionych jest 22 560 209 osób. Podano też 14 014 110 dawek przypominających.

Dzienna liczba szczepień wyniosła 35 735.

Posłuchaj
00:56 chce.mp3 Chcę zrozumieć - nowa kampania MZ dotycząca szczepień przeciw COVID-19 (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także