more_horiz
Wiadomości

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Sekretarz generalny PiS podał terminy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 09:44
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski oraz rzecznik tej partii Radosław Fogiel podczas wypowiedzi dla mediów
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski oraz rzecznik tej partii Radosław Fogiel podczas wypowiedzi dla mediówFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krzysztof Sobolewski został zapytany w radiu Wnet o wypowiedź szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota, który podkreślił w rozmowie z PAP, że "gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy". O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. 

- Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch tygodni, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec - oświadczył Sobolewski. I - jak dodał - to będzie już ten kolejny etap dyplomatyczny. 

Według niego, "za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".

- Ten temat będzie kontynuowany i liczymy, że w perspektywie kilku, kilkunastu lat przyniesie spodziewane efekty - powiedział polityk PiS. 

Reparacje wojenne. Spotkanie prezydenta Dudy z autorem raportu

Prezydencki minister potwierdził też, że prezydent Duda spotkał się z Mularczykiem, który kierował zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. - Pan prezydent rozmawiał z panem posłem Mularczykiem o raporcie dotyczącym reparacji - powiedział szef Gabinetu Prezydenta. - Co prawda, pan prezydent wcześniej otrzymał od rządu ten raport, ale też chciał porozmawiać z jego autorami - dodał. Jak ocenił, było to "bardzo udane spotkanie".

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł Mularczyk.

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk PiS w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

ASP/koz

Zobacz także

Zobacz także