more_horiz

"Niemcy bardzo sprytnie manewrowali". Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 09:45
- Po 1989 r., trzeba powiedzieć, że Niemcy bardzo sprytnie manewrowali. Wszyscy kanclerze robili uniki dyplomatyczne, spychając tę problematykę reparacji - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PR24

1 września na Zamku Królewskim w Warszawie Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego Arkadiusz Mularczyk zaprezentował raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bln 220 mld zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

"Sprawa jest bardzo złożona"

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł Arkadiusz Mularczyk, który został zapytany o to, dlaczego w Polsce pojawiają się głosy sprzeciwu wobec raportu i domagania się reparacji. Jak ocenił, "sprawa jest bardzo złożona". - Po pierwsze, Polska po II wojnie światowej wpadła w sowiecką strefę wpływów i nie mogliśmy prowadzić swojej polityki suwerennej - wskazał. - Po drugie, USA, Wielka Brytania, czyli generalnie Zachód, nie wywierały presji na Niemcy, aby tę kwestię uregulować, dlatego że wówczas toczyła się już zimna wojna między blokiem wschodnim i zachodnim - dodał.

- Z kolei po 1989 roku, trzeba powiedzieć, że Niemcy bardzo sprytnie manewrowali - powiedział. - Wszyscy kanclerze robili uniki dyplomatyczne, spychając tę problematykę reparacji, jednocześnie mając świadomość ogromu cierpienia i strat, które zadali - zaznaczył. - Zdawali sobie sprawę, że Polska miała wielką możliwość dochodzenia odszkodowań i w związku z tym wykonywali uniki, zarówno dyplomatyczne, jak i polityczne i prawne - podkreślił.

Dodał, że "sprawa reparacji była spychana do formatów wielostronnych, w których Polska nie uczestniczyła". - Podejmowano liczne próby obejścia Polski po to, aby tej sprawy nie rozstrzygać w relacji dwustronnej z rządem Polski, czy to wcześniej w czasach PRL, czy później w państwie demokratycznym - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:44 PR24 2022_09_24-23-06-18.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych: Niemcy bardzo sprytnie manewrowali (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Dziedzictwo współczesności

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS

Data emisji: 24.09.2022

Godzina emisji: 23.06

Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 r. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.

jb

Zobacz także

Zobacz także