Rocznica wydarzeń w kopalni "Wujek". Pawłowicz: pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach

- Ludzie opozycji przez długi czas żyli z pewnym piętnem nie do końca "fajnych ludzi", ludzi, którzy krzyczeli, że trzeba ukarać zbrodniarzy komunistycznych, a nie się z nimi dogadywać (…). Pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach, pamiętajmy o Grzegorzu Przemyku, Emilu Barchańskim czy ks. Jerzym - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Adam Borowski, szef Klubów Gazety Polskiej.

2023-12-16, 21:15

Rocznica wydarzeń w kopalni "Wujek". Pawłowicz: pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach
"Wtedy polała się krew, a komuniści strzelali do własnego narodu". Pawłowicz o pacyfikacji Wujka. Foto: Andrzej Konarzewski / IPN Katowice

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni "Wujek" w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

"Polityka wstydu"

Jacek Pawłowicz zwracał uwagę na znaczenie pamięci o wydarzeniach 1980 r. - Mam nadzieję, że będziemy cały czas realizowali świadomie politykę historyczną, politykę dumy z historii, a nie politykę wstydu. Niestety, przez długi czas wolnej Polski po 1989 r. to była polityka wstydu, kazano nam się za wszystko wstydzić, również działaczom opozycji antykomunistycznej. "Gruba kreska" zrobiła ogromnie dużo krzywd i zła, to także absolutnie świadome działania minister Hall, które zniszczyły polską edukację - zaznaczył.

"Chichot historii"

Adam Borowski podkreślał konieczność rozliczenia zbrodni komunistycznych. - To jest chichot historii, że Włodzimierz Czarzasty, który wstępował do PZPR w 1982 r., w samym środku najczarniejszego stanu wojennego, jest w tej chwili jednym z liderów partii, która wchodzi w skład rządu. Te słynne wolny sądy (…) nie pozwoliły osądzić zbrodniarzy, dziś zapowiada się postawienie przed sądem prezesa NBP, a nie postawiono przed Trybunałem Stanu Jaruzelskiego, który zdaniem wszystkich, nawet komunistów, złamał konstytucję, bo nie miał prawa wprowadzić w czasie sesji Sejmu stanu wojennego - przypominał.

Posłuchaj

Adam Borowski i Jacek Pawłowicz (Polskie Radio 24 / Dziedzictwo współczesności) 23:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dziedzictwo współczesności

Prowadząca: Magdalena Drohomirecka

Goście: Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Adam Borowski, szef Klubów Gazety Polskiej

REKLAMA

Data emisji: 16.12.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej