Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące

2023-12-02, 20:00

Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące
Prof. Jan Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dotyczące polityki pamięci i trwania narodu polskiego są niepokojące. Foto: PAP / Paweł Supernak

- Deklaracje nowej większości sejmowej są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa. Bo - moim zdaniem - trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gościem audycji był również historyk Piotr Dmitrowicz. 

W Polskim Sejmie zawiązała się nowa większość składająca się z Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy. Niektórzy politycy wchodzący w skład tej koalicji mówili między innym o planach likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. 

Zdaniem gościa PR24 deklaracje nowej większości "są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa". - Bo w mojej opinii trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział prof. Jan Żaryn.

"Droga od wstydu do dumy"

- Osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy to niewątpliwie droga od wstydu do dumy. To znaczy dziedzictwo stało się pewnego rodzaju wartością. Instytucje państwa i ich kierunkowe działania służyły temu, abyśmy jako wspólnota poczuli się dumni z tego wyboru, którym jest bycie Polakiem. To oczywiście wiąże się z redefiniowaniem z pokolenia na pokolenie takich podstawowych pojęć jak suwerenność, niepodległość i właśnie wspólnota narodowa - podkreślił historyk.

Dodał również, iż "nowa większość jest nastawiona na rozmywanie mobilizacji wspólnotowej". - To może iść albo w kierunku ośmieszania wspólnoty narodowej, albo kancerowania poprzez wykluczanie pewnych wątków czy dziedzictw z historii. Mam na przykład obawy, że dziedzictwo obozu narodowego może wejść w fazę stalinowskiej propagandy. To będzie oczywiście uwarunkowane celami politycznymi. Jak można domniemywać, nowa większość widzi przestrzeń historyczną przede wszystkim jako zagrożenie, a z drugiej strony jako nieodzowny warunek zarządzania tubylcami - zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Podobną opinię na ten temat wyraził Piotr Dmitrowicz. - Obawiam się, że pewnie nastąpią próby wygumkowania ruchu narodowego z polskiej historii, z polskiej świadomości. Patrzę z niepokojem na to, jaka może być przyszłość dziedzictwa św. Jana Pawła II i błogosławionego prymasa Wyszyńskiego - powiedział gość PR24.

- Patrząc na część polityków, którzy zasiadają w nowym parlamencie, można zauważyć, że to ci, którzy w sposób bezpardonowy atakowali prymasa Wyszyńskiego przed beatyfikacją czy - w ostatnich miesiącach i latach - dziedzictwo Jana Pawła II - podkreślił Dmitrowicz.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dziedzictwo współczesności - 2.12.2023 22:10
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Dziedzictwo współczesności

Prowadząca: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego), Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 2.12.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej