more_horiz
Wiadomości

Misja OBWE w regionie Górskiego Karabachu. Konsultacje Zbigniewa Raua z Francją

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 16:55
Ostatnie wydarzenia na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu oraz potencjalna możliwość wysłania w ten region misji OBWE - takie tematy omówiono podczas rozmowy szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonną.
Siły Azerbejdżanu na terenie Górskiego Karabachu
Siły Azerbejdżanu na terenie Górskiego KarabachuFoto: PAP/ABACA/AA

O rozmowie telefonicznej ministrów resort poinformował na Twitterze.

"Minister Zbigniew Rau odbył dziś rozmowę telefoniczną z minister SZ Francji Catherine Colonną. Omówiono ostatnie wydarzenia na pograniczu i potencjalną możliwość wysłania w ten region misji OBWE" - przekazał resort dyplomacji.

Dzień wcześniej szef polskiej dyplomacji, który w 2022 roku jest przewodniczym OBWE, rozmawiał o sytuacji w regionie Kaukazu Płd. z ministrem spraw zagranicznych Armenii Araratem Mirzojanem.

Zerwane zawieszenie broni

28 września Armenia i Azerbejdżan, po raz kolejny w ostatnich dniach, oskarżyły się nawzajem o naruszenie zawieszenia broni w rejonie Górskiego Karabachu. Według rządu w Erywaniu w starciach zginęło trzech armeńskich żołnierzy.

Kilkanaście dni temu doszło do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Erywań oskarżał Baku o przeprowadzenie "prowokacji na dużą skalę" oraz ostrzelanie kilku przygranicznych miast. Rząd w Baku z kolei ogłosił, że to Armenia rozpoczęła wymianę ognia, bombardując pozycje wojsk azerskich, przeprowadzając prowokacje na granicy i rozstawiając miny.

Po dwóch dniach walki zakończyły się zawieszeniem broni.

Spór o Górski Karabach

Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu.

Najkrwawsze starcia pomiędzy Ormianami i Azerami o Górski Karabach toczyły się w latach 1988-1994, po których teren stał się rządzonym przez Ormian i wspieranym przez Armenię quasi-państwem.

. 

Kilka tysięcy ofiar

Do ostatniej odsłony tego konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan podjął próbę odzyskania kontroli nad tym terytorium. Zginęło wówczas ponad 6,6 tys. osób.

Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, podpisano trójstronne porozumienie o zawieszeniu broni; sygnatariuszami dokumentu są Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja, jako gwarant. Azerbejdżan utrzymał zdobyte na Ormianach tereny, a także przejął kontrolę nad trzema rejonami przylegającymi do Górskiego Karabachu.

Moskwa rozlokowała w regionie około 2 tys. żołnierzy, jako siły pokojowe.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także