Wiceszef MSZ: chcemy, by odszkodowania za skutki II wojny światowej trafiły bezpośrednio do obywateli
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w TVP Info, że środki, których Polska domaga się od Niemiec, powinny trafić bezpośrednio do rodzin ofiar II wojny światowej. Wiceszef MSZ odniósł się także do wczorajszych słów ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.
2022-10-05, 09:19
Paweł Jabłoński był pytany w TVP Info, czy w polskiej nocie dyplomatycznej w sprawie reparacji wojennych jest żądanie, by odszkodowania bezpośrednio trafiły do rodzin, spadkobierców ofiar II wojny światowej.
Wiceszef MSZ: środki trafią bezpośrednio do rodzin ofiar
- To jest rzecz absolutnie podstawowa, że odszkodowania powinny trafić w pierwszym rzędzie do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci skutkami tej wojny - stwierdził wiceszef MSZ.
Dodał, że są to "ci, którzy stracili członków swych rodzin, ci, których rodziny były prześladowane, którzy pracowali niewolniczo w Niemczech". - Przecież to były miliony ludzi - podkreślił.
- Nie mówimy tu o całości żądań, to dotyczy kwestii tych bezpośrednich szkód, bezpośrednich strat ludzkich. Ale mamy też do czynienia z ogromnymi szkodami majątkowymi - zniszczonymi miastami i wsiami, (...) skradzionymi dziełami sztuki - zauważył.
Paweł Jabłoński podkreślił, że trzeba rozróżniać reparacje i odszkodowania. Wiceszef MSZ wskazał, że w raporcie zniszczenia są podzielone na podstawie przesłanek odpowiedzialności. Między innymi wyróżnione są zbrodnie popełnione bezpośrednio na obywatelach, za które przysługują odszkodowania, ale też zniszczenia materialne czy zniszczenia w zakresie dziedzictwa kulturowego.
REKLAMA
Nota dyplomatyczna i odpowiedź Niemiec
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną do MSZ Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Dotyczy ona sprawy podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Według Raua uregulowanie tej kwestii powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu, zrekompensowanie ofiarom oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.
Posłuchaj
- Raport ws. reparacji. Szynkowski vel Sęk: odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec nie wygasła
- Rocznica wybuchu II wojny światowej. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność
We wtorek z wizytą do Warszawy przyjechała szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która spotkała się z ministrem Rauem. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Annalena Baerbock oświadczyła, że "kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą". Podkreśliła, że "Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej bez jakichkolwiek ograniczeń". - Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o zadanym przez Niemcy cierpieniu milionów Polaków - powiedziała Baerbock.
REKLAMA
Zobacz również: Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"
IAR/PAP/kp/jp/kor
REKLAMA