more_horiz
Wiadomości

Niemieckie MSZ odpowiada Polskiemu Radiu ws. reparacji. Jest komentarz Zbigniewa Raua

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 21:40
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau skomentował doniesienia Polskiego Radia ws. odpowiedzi niemieckiego MSZ na pytania dotyczące reparacji. Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że - jako Polska - "czekamy na oficjalną odpowiedź Niemiec na naszą notę".
Zbigniew Rau odniósł się do informacji podanej przez Polskie Radio. Podkreślił, że Polska czeka na oficjalną odpowiedź niemieckiej dyplomacji ws. reparacji
Zbigniew Rau odniósł się do informacji podanej przez Polskie Radio. Podkreślił, że Polska czeka na oficjalną odpowiedź niemieckiej dyplomacji ws. reparacjiFoto: PAP/Albert Zawada

Dziennikarze Polskiego Radia pisemnie zapytali niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych o kwestie reparacji wojennych. W ujawnionej dzisiaj odpowiedzi strona niemiecka napisała, że sprawa jest całkowicie zamknięta.

Zbigniew Rau komentuje news Polskiego Radia

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau został o to zapytany przez dziennikarzy Polskiego Radia. - Trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych, my oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę - odpowiedział.

Dwa dni temu minister Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. Wcześniej o odszkodowanie za straty wojenne występowała też Grecja.

Sprawa reparacji dla Polski i... Grecji

Minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias, który spotkał się w środę w Warszawie ze Zbigniewem Rauem, mówił, że sprawa powinna znaleźć zadowalające wszystkich rozwiązanie. - Dla greckiego rządu i społeczeństwa ta sprawa pozostaje otwarta. Jej rozwiązanie to sprawa bardzo ważna. Będzie to z korzyścią zarówno dla zaangażowanych w to krajów, jak i dla Unii Europejskiej jako takiej - powiedział Nikos Dendias.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej zaprezentowano 1 września. Straty Polski zostały w nim oszacowane na ponad 6 bln zł. W przypadku Grecji tamtejsze władze wyliczyły straty na 289 mld euro. Niemcy kwestionują zasadność tych żądań - twierdzą, że wypłacenie reparacji nie jest obowiązkowe.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:07 Rau IAR.mp3 Dziennikarze Polskiego Radia zapytali ministra Zbigniewa Raua o komentarz dotyczący odpowiedzi niemieckiego MSZ na pytania ws. reparacji (IAR)
Posłuchaj
00:12 Nikos Dendias IAR.mp3 Nikos Dendias: dla greckiego rządu i społeczeństwa ta sprawa pozostaje otwarta. Jej rozwiązanie jest bardzo ważne. Będzie to z korzyścią zarówno dla zaangażowanych w to krajów, jak i dla UE jako takiej (IAR)

IAR, jmo, kor

Zobacz także

Zobacz także