more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Prezes PiS: po jakimś czasie Niemcy dostrzegą negatywne skutki swojej postawy i zmienią zdanie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 15:19
- Potrzebna jest wielka kampania, która uświadomi światu, co się działo w Polsce w latach II wojny światowej, bo to jest wiedza niezwykle ekskluzywna poza granicami Polski. Sądzę, że po jakimś czasie Niemcy dostrzegą bardzo negatywne dla siebie skutki swojej postawy i zmienią zdanie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: PR24

We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem dyskusji była sprawa reparacji od Niemiec. - Kwestia ta z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - powiedziała Annalena Baerbock.

Odnosząc się do tej wypowiedzi podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia 24, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska "będzie tę sprawę podnosić zarówno w Niemczech, jak i na arenie międzynarodowej".

- Ta odpowiedź Niemiec jest, łagodnie mówiąc, niezadowalająca i całkowicie pozbawiona podstaw. Powtarzamy to ciągle: Niemcy wypłaciły przeszło 70 państwom różne odszkodowania. Chodzi przede wszystkim o II wojnę światową, ale i o wydarzenia sprzed I wojny światowej. Natomiast odmawiają tego Polsce, odwołując się do wydarzeń, które - nawet z punktu widzenia ówczesnego prawa PRL - nie miały żadnego znaczenia prawnego i były wyłącznie medialne - podkreślił.

Prezes PiS: potrzebna jest wielka kampania 

Odnosząc się bezpośrednio do słów Annaleny Baerbock, prezes PiS ocenił, że są one "całkowicie niemerytoryczne". - Ta pierwsza niemiecka odpowiedź jest próbą zbudowania barykady. Zaraz przyjdzie nam tę barykadę forsować. Od początku mówiłem, że to nie będzie łatwe zadanie i będzie ono prawdopodobnie jakiś czas trwało, ale sforsujemy - podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że "potrzebna jest wielka kampania, która uświadomi światu, co się działo w Polsce w latach II wojny światowej, bo to jest wiedza niezwykle ekskluzywna poza granicami Polski". - Sądzę, że po jakimś czasie Niemcy dostrzegą bardzo negatywne dla siebie skutki swojej postawy i zmienią zdanie - ocenił.

- Będziemy to załatwiać sami. Być może będziemy mieli koalicjantów. Nie sądzę, że będą to USA, chodzi o inne państwa również zainteresowane odszkodowaniami, jak na przykład Grecja - powiedział Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Posłuchaj
35:28 PR24_mp3 2022_10_04-15-06-22.mp3 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: po jakimś czasie Niemcy dostrzegą negatywne skutki swojej postawy ws. reparacji wojennych i zmienią zdanie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Zobacz transmisję rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim:

ng//Polskie Radio 24/kor

Zobacz także

Zobacz także