more_horiz
Wiadomości

"Za stołem, nie na ulicy". Premier zaprasza Rafała Trzaskowskiego do rozmów o cenach energii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 16:40
Rafał Trzaskowski zarzucił premierowi, że spotkał się tylko z popierającymi go samorządowcami i zaprosił na protest, który ma się odbyć w piątek. Szef rządu odpowiedział zaproszeniem prezydenta Warszawy do rozmów "za stołem, nie na ulicy".
Za stołem, nie na ulicy. Premier zaprasza Rafała Trzaskowskiego
"Za stołem, nie na ulicy". Premier zaprasza Rafała TrzaskowskiegoFoto: PAP/MARTIN DIVISEK

Prezydent Warszawy napisał na Twitterze, że "Pan premier chwali się, że spotkał się z samorządowcami. Szkoda, że zaprosił tylko przedstawicieli jednego, przychylnego władzy związku".

"Ale nic straconego - w piątek samorządowcy z całej Polski będą ok. 13.30 przed KPRM na proteście samorządowców. Do zobaczenia " - napisał prezydent Rafał Trzaskowski.

Na te słowa odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Panie Prezydencie, zawsze i często spotykam się z różnymi organizacjami, także samorządowymi, zapraszam. W śr. mam spotkanie z Komisją Wsp. Rządu i Samorządu. Dziś i jutro jestem w Pradze, gdzie odbywa się szczyt RE - wszyscy liderzy szukają rozwiązań dla niższych cen energii. Wszyscy przywódcy zgadzają się, że te ceny, ta inflacja- to skutek wojny Rosji przeciw Ukrainie i fatalnych błędów niemieckiej polityki gazowej. Pan chyba też tak uważa? Zapraszam więc nawet na początek przyszłego tygodnia. Do rozmów za stołem, nie na ulicy" - odpowiedział szef rządu.

Pomoc dla samorządów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd uruchomi program wsparcia dla instytucji samorządowych, które cierpią z powodu wzrostu cen prądu. Podczas spotkania z samorządowcami podkreślił, że pomoc będzie miała charakter podobny do zamrożenia cen energii do poziomu 2000 kWh dla gospodarstw domowych. - Nie zostawiamy samorządów samych sobie - podkreślił premier.

- Robimy to zarówno zmieniając mechanizm kalkulacji cen, ale również dopłacając do tego mechanizmu poprzez różne zakładki budżetowe, posługując się jednocześnie stabilnymi finansami publicznymi - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. 

Program wsparcia ma objąć przede wszystkim wrażliwe instytucje samorządowe takie jak placówki oświatowe i kulturalne oraz lokalną służbę zdrowia. 

- Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie; nie zostawiamy samorządów samych sobie - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz: Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski na antenie Programu 1 Polskiego Radia

Twitter,pkur


Zobacz także

Zobacz także