more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podsumował spotkanie Grupy Arraiolos. "Postawiłem postulat skrócenia łańcuchów dostaw"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 17:10
Skrócenie łańcuchów dostaw oraz wzmocnienie europejskiego rynku i samodzielności energetycznej - to główne tematy spotkania Grupy Arraiolos, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Szczyt odbywa się w LaValletcie na Malcie.
Skrócenie łańcuchów dostaw oraz wzmocnienie europejskiego rynku i samodzielności energetycznej - to główne tematy spotkania Grupy Arraiolos, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda
Skrócenie łańcuchów dostaw oraz wzmocnienie europejskiego rynku i samodzielności energetycznej - to główne tematy spotkania Grupy Arraiolos, w którym uczestniczył prezydent Andrzej DudaFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Po spotkaniu prezydent powiedział, że - czerpiąc z doświadczeń pandemii koronawirusa - w czasie obrad postawił postulat skrócenia łańcuchów dostaw i podzielenia w Unii obowiązków w zakresie produkcji dóbr podstawowych.

Prezydent Andrzej Duda wyraził także nadzieję, że tematy podjęte w czasie szczytu zostaną wcielone w życie, a ich efektem będą wzrost bezpieczeństwa i wsparcie Ukrainy, co przyczyni się do zakończenia wojny wywołanej przez Rosję.

Siła Unii Europejskiej

- Jeżeli mamy jako wspólnota zabierać głos i oddziaływać w takich sytuacjach jak rosyjska agresja na Ukrainę, aby przeciwdziałać tej agresji i takim aktom wrogości na przyszłość, aby chronić kobiety i dziewczęta w Iranie czy w innych miejscach na świecie, gdzie jest taka potrzeba, gdzie ludzie są poddani agresji czy prześladowani (...), to do tego potrzebna jest siła Unii Europejskiej, i o tej sile, o tym, jak ją uzyskać, dzisiaj mówiliśmy - podkreślał polski prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że "z satysfakcją przyjmuje od samego początku jako prezydent państwa, które jest sąsiadem Ukrainy, europejską, unijną postawę wobec Ukrainy". Prezydent wymienił tu m.in. zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji, kolejne pakiety sankcji, "które w tak wielkiej wspólnocie państw, z których wiele miało bardzo poważne interesy z Rosją i w Rosji", udaje się ustalić, co jest z całą pewnością sukcesem Unii Europejskiej.

- Jedność postawy Unii Europejskiej wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę też jest bez wątpienia sukcesem Unii Europejskiej - ocenił polski prezydent. - Czy można więcej? Tak, na pewno można więcej. Powiedziałbym: trzeba więcej. Są oczywiście obszary, gdzie nasze stanowisko mogłoby być jeszcze bardziej spójne, jeszcze bardziej zdecydowane, a tym samym skuteczniej moglibyśmy wspierać obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - dodał.

Wewnętrzne spory w UE

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Unia Europejska mogłaby mieć większą siłę oddziaływania na świecie i robić więcej dla walczącej Ukrainy, gdyby nie wewnętrzne spory. Zauważył, że wiele problemów wewnątrz Wspólnoty jest generowanych przez unijne instytucje.

Wczoraj na Malcie prezydent Polski spotkał się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Dziś natomiast rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Posłuchaj
00:29 11979887_1.mp3 Prezydent na Malcie: Unia Europejska mogłaby więcej, gdyby nie wewnętrzne spory (IAR)

Czytaj także:

Zapis transmisji z przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy:

jp, dz/IAR, PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także