Sejm przyjął ustawę antylichwiarską. "Kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów"
Sejm przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Nowe przepisy autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości mają ograniczyć działanie firm udzielających pożyczek na wysoki procent.
2022-10-06, 20:50
Po głosowaniach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że ustawa kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów i tragediom osób zmuszonych sytuacją życiową do zaciągania pożyczek. Tłumaczył, że chodzi o umowy na bardzo niekorzystnych warunkach, gdzie są ukryte liczne zobowiązania podnoszące koszt spłaty pożyczki do poziomu wielokrotnie wyższego, niż pożyczona kwota.
- Dziś sprawiedliwość i uczciwość zatriumfowała w Sejmie - powiedział Zbigniew Ziobro i dodał, że liczy na taki sam dalszy tok pracy w Senacie.
Krytyka opozycji
Przepisy krytykował podczas prac w Sejmie klub PO. - Tak naprawdę ta ustawa lichwę wzmacnia. (...) Ten bubel prawny wypchnie ludzi w "czarną strefę" i tak naprawdę wpędzi najuboższych w łapy bandziorów. Czy klienci firm pożyczkowych, które znikną z rynku, pójdą do banków? Nie, będą pożyczać w bramie, a jak nie oddadzą pieniędzy na czas, to w ruch pójdą kije bejsbolowe - mówiła w trakcie wrześniowej debaty nad ustawą Izabela Leszczyna z tego klubu.
Nowe przepisy wzmacniają ochronę osób fizycznych zaciągających pożyczki. W tym celu określono limity odsetek i kosztów poza odsetkowych. Te ostatnie w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe, niż 25 procent całkowitej kwoty. Natomiast w przypadku kredytu konsumenckiego w całym okresie jego spłaty nie będą mogły przekroczyć 45 procent kwoty zobowiązania. Projekt przewiduje także, że działalność instytucji pożyczkowych będzie monitorowana i kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jak skutecznie walczyć z lichwą? Reportaż "Fabryka bezdomnych" [POSŁUCHAJ]
- Stracili dom przez pożyczkę. "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]
dz/IAR, PAP
REKLAMA