more_horiz
Wiadomości

Szef MON: mamy pełną świadomość tego, że o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni trzeba skutecznie zabiegać

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 16:22
Mariusz Błaszczak wziął dziś (8 października) udział w nadaniu sztandaru Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu (WOLI) działającemu przy WAT. W czasie uroczystości szef MON podkreślił znaczenie wojsk obrony cyberprzestrzeni dla bezpieczeństwa państwa.
Mariusz Błaszczak: będziemy rozwijać wojska obrony cyberprzestrzeni
Mariusz Błaszczak: będziemy rozwijać wojska obrony cyberprzestrzeniFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Jak ważna to część polskich sił zbrojnych, niech świadczy to wszystko, co dzieje się wokół Polski - powiedział, wskazując na wojska obrony cyberprzestrzeni, których formowanie rozpoczęto w 2018 roku.

- Mamy pełną świadomość tego, że o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni trzeba skutecznie zabiegać i zabiega o to właśnie ten komponent - wojska obrony cyberprzestrzeni - dodał. Zapewnił, że ten komponent będzie się "dynamicznie rozwijał".

Ponadprzeciętne wyniki

Podkreślił, że pierwsi maturzyści, którzy ukończyli WOLI, uzyskali ponadprzeciętne wyniki na egzaminie z matematyki, będącej podstawą kryptologii. Uzyskali średni rezultat 95 procent, a średni w Polsce wynosi 66 procent. - To dowód tego, jak dobra jest ta szkoła. Jest tak dobra dlatego, że ściśle współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną - dodał.

Zaznaczył, że to tam trafi większość absolwentów WOLI, dlatego na akademii zwiększono liczbę miejsc m.in. na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Z 25 abiturientów WOLI 17 wybrało studia na WAT, dwie osoby wybrały Lotniczą Akademię Wojskową, sześć rozpoczęło studia cywilne.

Podziękował za obecność Sylwestrze Rejewskiej, córce Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, który wraz z dwoma innymi kryptologami, Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. - Oni przyczynili się do pokonania Niemiec. Do pokonania zbrodniczej, totalitarnej formy, która panowała wówczas w Niemczech, wywołała II wojnę światową, spowodowała tak olbrzymie zniszczenia - mówił.

Zwrócił uwagę, że wokół Grobu Nieznanego Żołnierza rozpoczęto prace zmierzające do odbudowy Pałacu Saskiego, zburzonego w czasie II wojny światowej przez niemieckie wojska. - Zniszczenia, które Niemcy powodowali w Polsce, miały doprowadzić do tego, że Polska miała się nigdy nie odbudować. Ale odbudowała się - stwierdził Błaszczak.

Sztandar 

- Sztandar dla WOLI będzie wyznacznikiem naszej tożsamości - powiedziała dyrektor liceum Ewa Kacprzyk. Dodała, że sztandar jest ważny nie tylko dla jednostek wojskowych, ale "to jeden z najważniejszych symboli dla każdej placówki oświatowej"

Sztandar Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów został ufundowany przez rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz Wojskowej Akademii Technicznej. WOLI działa od 1 września 2019 r., jego powstanie jest związane z koncepcją budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Posłuchaj
00:24 11982914_2.mp3 Kadet Kacper Waszewski: mam świadomość, że przed nami duże wyzwanie (IAR)

WOLI

Oferta edukacyjna liceum jest adresowana do młodzieży zainteresowanej służbą w wojsku, zwłaszcza w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

Obecnie w szkole uczy się 207 uczniów w 12 oddziałach, z czego 175 kadetów w 10 klasach matematyczno-informatycznych, oraz 32 w matematyczno-fizycznych. W WOLI obowiązuje rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Młodzież ma też zwiększoną liczbę zajęć z WF, języka angielskiego oraz edukacji wojskowej.

Wszyscy uczniowie są zakwaterowani w bezpłatnym internacie, co jest jednym z elementów wyszkolenia wojskowego. Szkoła gwarantuje też umundurowanie, wyżywienie i sprzęt komputerowy. 

Posłuchaj
00:24 11982914_2.mp3 Szef MON: mamy pełną świadomość tego, że o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni trzeba skutecznie zabiegać (IAR)

Czytaj więcej:

nj, PAP, IAR, kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także