more_horiz
Wiadomości

"Mają na celu polaryzację Polaków". NASK ostrzega przed szkodliwymi wpisami nt. tabletek z jodkiem potasu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 13:19
Jak poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, w internecie pojawiły się szkodliwe wpisy odradzające przyjęcie tabletek z jodkiem potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Dodano, że tego typu narracja to przykład dezinformacji mającej na celu polaryzację Polaków w kwestii bezpieczeństwa.
NASK informuje o szkodliwych wpisach odradzających przyjęcie tabletek z jodkiem potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego
NASK informuje o szkodliwych wpisach odradzających przyjęcie tabletek z jodkiem potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnegoFoto: Shutterstock/antoniodiaz

Przed dezinformacją dotyczącą przyjmowania tabletek z jodkiem potasu ostrzegli eksperci CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, którzy poinformowali, że w internecie pojawiły się szkodliwe wpisy odradzające przyjęcie tabletek z jodkiem potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego.

"Tego typu narracja to przykład dezinformacji mającej na celu polaryzację Polaków w kwestii bezpieczeństwa. Opinie, na które trafiamy w sieci, często nie są poparte jakimikolwiek badaniami. Warto pamiętać o nieuleganiu emocjom, weryfikacji informacji oraz śledzeniu oficjalnych komunikatów" - napisano.

Szkodliwe wpisy nt. tabletek z jodkiem potasu

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zaznaczyła, że dezinformacja często bazuje na nieaktualnych artykułach i przestarzałych informacjach, na które łatwo trafić zwłaszcza w internecie.

"W natłoku wiadomości trudno więc znaleźć najświeższe i sprawdzone informacje. Z pomocą przychodzą narzędzia służące do filtrowania wyników. Dzięki efektywnemu wyszukiwaniu możemy zawęzić jego wyniki, filtrując tylko takie opublikowane np. w ciągu ostatnich 24 godzin" - poinformowano.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSWiA Błażej Poboży w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także