more_horiz
Wiadomości

Będą surowsze kary za szpiegostwo. Wiceszef MS: przepisy są już gotowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 08:33
Jak poinformował wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł, przepisy w sprawie zaostrzenia kar za szpiegostwo są już gotowe. Decyzja dotycząca dalszych prac nad nimi należy teraz do marszałka Sejmu.
Wiceszef MS: zmiany ws. surowszych kar za szpiegostwo są już gotowe
Wiceszef MS: zmiany ws. surowszych kar za szpiegostwo są już gotoweFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Resort sprawiedliwości wczesną wiosną prezentował założenia projektu dotyczącego sankcji za działalność wywiadowczą. W ostatnim czasie zakończyły się uzgodnienia między MS i MSWiA w tej sprawie, a projektowane przepisy są już gotowe. - Jesteśmy po uzgodnieniach między Ministerstwem Sprawiedliwości i MSWiA. Mamy wypracowany kształt rozwiązań gotowych do prac parlamentarnych. Mam nadzieję, że Sejm zajmie się nimi niezwłocznie. Decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu - powiedział Marcin Warchoł. Propozycja ma mieć formę projektu poselskiego.

Wiceminister uważa, że uchwalenia tych przepisów wymaga interes i bezpieczeństwo państwa. - Projekt ten jest odpowiedzią na zagrożenie, które płynie do nas ze strony Rosji. Agresja Rosji na Ukrainę i związane z tym zagrożenie spowodowała konieczność zmian Kodeksu karnego.(...) Obecne zagrożenia i wyzwania wymagają nowych rozwiązań, to zmusza nas do pilnego działania. Szpiegostwo jest wyjątkowo niebezpieczne dla bytu każdego państwa, dlatego powinno być ścigane z wyjątkową bezwzględności, a prawo powinno być w tej kwestii spójne - powiedział.

Poinformował, że proponowane rozwiązania są wzorowane na mechanizmach funkcjonujących już w innych państwach m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Estonii czy Wielkiej Brytanii.

Surowsze kary za szpiegostwo

Jak podkreślał resort sprawiedliwości, prezentując założenia projektu, zmiany rozszerzają definicję przestępstwa szpiegostwa, przewidując karalność nie tylko działalności szpiegowskiej na rzecz obcego państwa, ale również innych form ją maskujących. "Działalnością wywiadowczą będzie czynność lub zespół czynności, podejmowanych w interesie lub na rzecz obcego państwa, wywiadu lub zagranicznego podmiotu, polegających na pozyskiwaniu, przekazywaniu wiadomości, których ujawnienie może naruszyć interes państwa w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego lub wewnętrznego, obronności, środowiska naturalnego, dziedzictwa kulturowego, potencjału naukowego lub gospodarczego, lub na prowadzeniu innych działań naruszających interes państwa w tym zakresie" - podawało MS.

Kary za takie działania miałyby wynosić od pięciu lat pozbawienia wolności w dolnym wymiarze. Natomiast w typie kwalifikowanym, tam gdzie działalności wiąże się z przekazywaniem obcemu wywiadowi informacji szkodzących państwu polskiemu byłoby to od ośmiu lat do dożywotniego pozbawienia wolności.

Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi obecnie od roku do 10 lat więzienia. Po zmianach opracowywanych przez MS ma to być od pięciu do 25 lat więzienia. Z kolei za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od trzech lat więzienia. Zmiany zakładają za ten czyn osiem lat więzienia albo nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce obecnie obowiązującej kary od pięciu lat.

Czytaj także:

Przygotowanie do działań szpiegowskich

Resort sprawiedliwości proponuje również wprowadzenie nowego typu przestępstwa - przygotowania do działań szpiegowskich. Kara za to przestępstwo wynosiłaby od sześciu miesięcy do lat ośmiu więzienia.

Jak wskazał minister Warchoł, "tak, jak mamy nieumyślne paserstwo, tak powinniśmy wprowadzić takie rozwiązanie w przypadku tak poważnego przestępstwa jak szpiegostwo, mogące narazić na utratę życia milionów ludzi". Zaznaczył, że taki przepis miałby zastosowanie przede wszystkim do funkcjonariuszy publicznych, mających dostęp do poufnych danych.

Proponowane zmiany przewidują też wprowadzenie przestępstwa nieumyślnej postaci szpiegostwa zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Chodzi tu głównie o wyprzedzenie tworzenia przez podejrzanego czy oskarżonego linii obrony polegającej na zasłanianiu się nieświadomością o przekazywaniu informacji na rzecz obcego wywiadu.

Zobacz także: wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także