more_horiz
Wiadomości

Oświadczenie 30 sędziów SN. Andrzej Dera: to zaprzeczenie idei sędziowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 13:21
Żaden sędzia nie może powiedzieć: nie będę orzekał z kolegą, bo nie uważam go za sędziego - ocenił minister w KPRP Andrzej Dera, odnosząc się do oświadczenia 30 sędziów SN. Jego zdaniem jest to "zaprzeczenie idei sędziowskiej".
Andrzej Dera uznał oświadczenie 30 sędziów SN za zaprzeczenie idei sędziowskiej
Andrzej Dera uznał oświadczenie 30 sędziów SN za zaprzeczenie idei sędziowskiejFoto: shutterstock.com/kolbet

Andrzej Dera zapowiedział także, że pod koniec tygodnia będzie już powołany prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Oświadczenie 30 sędziów SN. "Zaprzeczenie idei sędziowskiej"

W ubiegły poniedziałek na ręce Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego przekazane zostało oświadczenia 30 sędziów SN, że nie będą orzekać wspólnie z osobami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. - Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne - uważają sędziowie.

Andrzej Dera, pytany w TVP o to oświadczenie, ocenił, że jest to "zaprzeczenie idei sędziowskiej". - Żaden sędzia nie może powiedzieć: nie będę orzekał z moim kolegą, bo nie uważam go za sędziego. Nie ma przepisów prawa, nie ma żadnego orzeczenia nawet trybunału europejskiego, który by podważał tę zasadę - powiedział.

Jego zdaniem, zachowanie tych sędziów jest "skandaliczne". - Takie postępowania powinny się kończyć postępowaniami dyscyplinarnymi w stosunku do tych sędziów, którzy odmawiają orzekania. Tym się to powinno skończyć zgodnie z prawem - powiedział prezydencki minister.

Według niego, jeżeli ci sędziowie w ten sposób zaczynają postępować, to znaczy, że zaczynają działać "chyba na jakieś zamówienie polityczne", i że "to absolutnie przekroczenie przepisów prawa". - Nie wolno czegoś takiego sędziom robić. Nie wolno podważać statusu innego sędziego. Są odpowiednie regulacje w polskim prawie i jeżeli ktoś uważa, że coś złego się dzieje, albo jakiś sędzia w jakiś tam sposób narusza przepisy prawa, że jest stronniczy, czy w jakikolwiek inny sposób narusza zasadę niezawisłości, to może stosować przepisy prawa - powiedział Dera.

30 sędziów SN odmawia orzekania z sędziami powołanymi przez obecną KRS

30 sędziów SN powołując się na tzw. uchwałę trzech Izb SN z 23 stycznia 2020 r. napisało, że udział sędziego powołanego na wniosek obecnej KRS w składzie SN prowadzi w każdym przypadku do nienależytej obsady sądu. Podkreślili, że wskazana uchwała ma moc zasady prawnej, wiążącej każdego sędziego Sądu Najwyższego. - Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne. Nie można uznawać, że postępowanie dotknięte jest kwalifikowaną wadą procesową i jednocześnie głosić, że sędzia ma obowiązek świadomie uczestniczyć w tej wadliwej procedurze - napisali sędziowie.

Pod oświadczeniem podpisało się 30 tzw. starych sędziów tego sądu w tym: prezes Izby Karnej Michał Laskowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski oraz sędziowie Włodzimierz Wróbel i Dariusz Zawistowski.

Powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. "Zarzuty mają charakter polityczny"

Podczas wtorkowej rozmowy Dera został też zapytany, czy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN to prawidłowy twór, bo dla Unii Europejskiej wciąż to nie jest jasne z formalnego punktu widzenia, odparł, że "jest to Izba w Sądzie Najwyższym bez żadnych dodatkowych przywilejów, bez tego, co było wcześniej kwestionowane", która spełnia wszelkie kryteria obiektywne i formalne.

- Tam są wybierani sędziowie, którzy są sędziami Sądu Najwyższego. Są losowani, są wybierani (...). W najbliższy czwartek, czy piątek będzie już powołany prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej, więc proces tworzenia nowej izby się zakończy. Jeżeli ktoś dzisiaj zarzuca, że coś z Izbą Odpowiedzialności Zawodowej jest nie tak, a mówimy tutaj o Komisji Europejskiej, to już nie chodzi o merytorykę, tu chodzi o politykę i to jest ocena już polityczna - zaznaczył Dera.

11 października zgromadzenie sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN wyłoniło troje kandydatów na prezesa tej izby. Są to sędziowie: Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec. Nowego prezesa SN wskaże prezydent Andrzej Duda.

Wybór prezesa zakończy formowanie się Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która została utworzona w miejsce Izby Dyscyplinarnej. W połowie września prezydent wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w tej izbie. Prezydent wybrał ich spośród 33 sędziów wylosowanych w sierpniu przez kolegium SN.

Czytaj również:

jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także