Prof. Gontarski: TSUE stworzył z polskiego sądownictwa potwora
30 sędziów Sądu Najwyższego odmówiło orzekania razem z tzw. nowymi sędziami. Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, dziwi się on tzw. starym sędziom SN. - Rozbieżne orzecznictwo luksemburskie oznacza, że mamy niepewność prawną. Ona jest największym wrogiem osłabionej praworządności, co z kolei jest zarzucane nam. Czyli TSUE stworzył z polskiego sądownictwa potwora - ocenił.
2022-10-18, 16:05
Część sędziów Sądu Najwyższego oświadczyła, że nie będzie orzekać wspólnie z osobami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. "Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne" - stwierdzili sędziowie. Pod oświadczeniem, które zostało przekazane do sekretariatu I prezes SN, podpisało się 30 tzw. starych sędziów tego sądu w tym: prezes Izby Karnej Michał Laskowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski, Włodzimierz Wróbel oraz Dariusz Zawistowski.
Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie prof. Waldemar Gontarski, "to się wzięło stąd, że mamy rozbieżne orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej reformy sądownictwa". - Część wyroków TSUE mówi, że sędzia - jeśli został powołany przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa - jest prawidłowo obsadzony. Natomiast uchybia standardowi niezawisłości sędziowskiej bezstronności jeśli w konkretniej sprawie zachowuje się nieprzyzwoicie. A zachowuje się tak, gdy orzeka tak, jak mu każe np. minister. Ale trzeba to udowodnić - wyjaśnił.
Gość audycji dodał, że "w poniedziałek jeden funkcjonariusz KE ogłosił, że Polska nie otrzyma funduszy tradycyjnych strukturalnych ze względu na to, że u nas źle się dzieje z sądownictwem". - On oparł swoje zdanie na niekorzystnym rozstrzygnięciu ws. polskiej reformy sądownictwa. Ale następnego dnia inny funkcjonariusz już może oprzeć się na korzystnym rozstrzygnięciu - powiedział, podkreślając, że "taka sytuacja niszczy polskie sądownictwo".
30 sędziów SN odmówiło orzekania z tzw. nowymi sędziami
- Moim zdaniem, z punktu widzenia prawnego, ludzie nienormalni - czyli ci, którzy nie biorą na poważnie zasady pewności prawa - destabilizują system sądownictwa. Niestety nienormalnie zachował się też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - ocenił.
REKLAMA
Gość audycji wskazał ponadto, że "rozbieżne orzecznictwo luksemburskie powoduje, że blokowane są fundusze z KPO". - Mają być blokowane też fundusze tradycyjne. To wszystko jest blokowane. Niszczone jest polskie sądownictwo - powiedział, dodając, że dowiedział, że "negocjatorom polskiego KPO obiecano, że będzie brane pod uwagę korzystne dla naszego kraju orzecznictwo, jednak nie zapisano tego w żaden sposób w KPO".
- Poszły konie po betonie przeciwko Polsce. Dziwię się starym sędziom SN, że oni nie czytają tego i że nie widzą tej rozbieżności. Co to oznacza? To oznacza, że mamy niepewność prawną. Co ona oznacza? Ona jest największym wrogiem osłabionej praworządności, co z kolei jest zarzucane nam - że to my ją naruszamy. Czyli TSUE stworzył z polskiego sądownictwa potwora - skomentował.
- "Działa systemowa nierówność wobec prawa". Prezes PiS o konieczności reformy sądów
- 30 sędziów SN odmawia orzekania z tzw. nowymi sędziami. Latos: działanie antypaństwowe
- Ustawa o sędziach pokoju. Łukasz Rzepecki: liczę na szybkie przegłosowanie projektu
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)
Data emisji: 18.10.2022 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 15.09
ng
REKLAMA