more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS o sądach: musimy zmienić ten relikt przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 16:50
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Jedlicza na Podkarpaciu, że sądy w Polsce są "reliktem poprzedniego ustroju". Jak podkreślił należy zlikwidować ten system, a podstawą działania sądów powinny być konstytucja oraz ustawy.
Jarosław Kaczyński: Sądy w Polsce są reliktem poprzedniego ustroju
Jarosław Kaczyński: Sądy w Polsce są reliktem poprzedniego ustrojuFoto: Shutterstock.com/Zolnierek

Zdaniem Kaczyńskiego, "sądy w Polsce to jest relikt tamtego ustroju i tego ustroju, który w Polsce istniał z małymi przerwami przez dobrych 20 kilka lat postkomunizmu".

- My musimy zlikwidować ten system, bo to był system przywilejów, nierówności sądów, które sądziły nie wedle prawa, nie wedle zasady równości wobec obywateli, tylko wedle reguł, które z jednej strony miały wymiar ogólnokrajowy tzn. ludzi z pewnej grupy nie wolno ruszać, nawet żeby na pasach przejechali starszą panią, to się mówi, że ona "sprintem wbiegła" - powiedział prezes PiS.

Jak zaznaczył "sądy są po to, żeby zgodnie z ustawami i konstytucją (...) wydawać wyroki. W sprawach cywilnych, karnych , gospodarczych, rodzinnych, we wszystkich. To musi być podstawa działania sądownictwa, a dzisiaj nie wiem czy ktokolwiek uczciwy w Polsce może powiedzieć że tak jest - mówił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że w wielu wypadkach konstytucja oraz ustawy nie są podstawą działania sądów, a odpowiada za to między innymi oddziaływanie "lewackiej ideologii". Jak mówił, "nie liczy się ona z ofiarą, a koncentruje na przestępcy i jego interesach". W ocenie prezesa PiS, z tego wynikają łagodne wyroki wobec groźnych przestępców oraz przyznawanie im odszkodowań.

Sądy w Polsce. Reforma będzie kontynuowana niezależnie od oceny UE

Reforma sądownictwa w ocenie prezesa PiS jest potrzebna i będzie prowadzona, pomimo negatywnej oceny ze strony Unii Europejskiej. Prezes PiS dodał, że niedługo Sejm będzie pracował nad ustawami o spłaszczeniu struktury sądownictwa i ustanowieniu sędziów pokoju.

Jak mówił, instytucja będzie odmienna od tej, znanej z państw anglosaskich. Sędziami pokoju będą mogły zostać jedynie osoby z wykształceniem i doświadczeniem prawniczym, wybrane przez społeczność lokalną i za rekomendacją Krajowej Rady Sądownictwa powołane przez prezydenta.

Jarosław Kaczyński dodał, że ten etap reformy sądownictwa ma doprowadzić do przyspieszenia spraw, uproszczenia postępowań, a także umożliwić przenoszenie postępowań.

Posłuchaj
00:30 12007326_1.mp3 Jarosław Kaczyński - sądy w Polsce są reliktem poprzedniego ustroju (IAR) 

Czytaj także:

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami miasta Jedlicze:

IAR

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także