more_horiz
Wiadomości

Bronili Westerplatte przed Niemcami, ich szczątki odnaleziono niedawno. Znamy datę pochówku 10 bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:15
W przyszłym tygodniu na gdańskim Westerplatte otwarty zostanie nowy Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego. 4 listopada odbędzie się pochówek dziesięciu wojskowych, którzy bronili półwyspu przez niemiecką agresją na początku kampanii wrześniowej w 1939 r.
Gdańsk: 4 listopada pogrzeb 10 westerplatczyków, spoczną na nowym cmentarzu
Gdańsk: 4 listopada pogrzeb 10 westerplatczyków, spoczną na nowym cmentarzuFoto: Patryk Kosmider/shutterstock

Uroczystości o charakterze państwowym rozpoczną się po południu w czwartek 3 listopada. Wówczas, między 15:00 a 18:00, będzie można oddać hołd westerplatczykom w gdańskiej Bazylice świętej Brygidy.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku profesor Grzegorz Berendt powiedział Polskiemu Radiu, że ceremonia pochówku polskich obrońców ma szczególne znaczenie. - Przygotowując ten cmentarz i tę uroczystość wypełniamy swoją powinność wobec żołnierzy, którzy na terenie Gdańska strzegli polskich praw, stanęli w ich obronie, a szesnastu z nich poległo - powiedział.

Pochówki na Cmentarzu Wojska Polskiego

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spocznie siedmiu odnalezionych w 2019 roku i później zidentyfikowanych westerplatczyków oraz dwóch obrońców, których tożsamości nie udało się w sposób bezsporny potwierdzić.

- Uroczyście zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, ekshumowanego w 2021 roku. Dokonaliśmy podziału na mogiły rzeczywiste i symboliczne - wyjaśnił profesor Grzegorz Berendt. Niezidentyfikowani spoczną, jak mówił, obok swych towarzyszy broni.

Posłuchaj
00:26 Prof. Grzegorz Berendt o pochówku niezidentyfikowanych obrońców Westerplatte (IAR).mp3 Prof. Grzegorz Berendt o pochówku niezidentyfikowanych obrońców Westerplatte (IAR) 

Na nowym cmentarzu na Westerplatte oprócz majora Henryka Sucharskiego i dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy - spoczną także plutonowy Adolf Petzelt, kapral Jan Gębura, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), starsi legioniści Ignacy Zatorski i Zygmunt Zięba oraz legionista Józef Kita.

Odnowiona nekropolia, poza stelami z krzyżami ku czci żołnierzy, zawiera również tzw. krzyż Dąbrowskiego, postawiony już w 1946 roku, ale usunięty z cmentarza decyzją komunistów na blisko 20 lat. W centralnym miejscu kręgu, wokół którego posadowiono stele, znajdzie się postument z Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Czytaj także:

To nie koniec poszukiwań

Obecnie na Westerplatte powstaje oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - będzie to placówka opowiadająca historię półwyspu i całej wojny obronnej 1939 roku. Jego budowa ma zakończyć się w 2027 roku.

Profesor Grzegorz Berendt zapowiedział również dalsze poszukiwania pozostałych sześciu nieodnalezionych polskich żołnierzy. Przyznał jednocześnie, ze typowane dotąd miejsca ich pochówku okazały się nietrafione.

IAR/ms

Zobacz także

Zobacz także