more_horiz
Wiadomości

Senat chce poznać treść noty ws. reparacji. Mularczyk zapowiada krok MSZ w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 21:00
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o przekazanie noty w sprawie reparacji skierowanej do rządu Niemiec. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że resort dyplomacji niebawem odniesie się do tej sprawy.
Arkadiusz Mularczyk: MSZ odniesie się do sprawy noty dyplomatycznej w sprawie reparacji wojennych
Arkadiusz Mularczyk: MSZ odniesie się do sprawy noty dyplomatycznej w sprawie reparacji wojennychFoto: Archiwum Cyfrowe NAC

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował w poniedziałek, że senatorowie zwrócili się do MSZ o przekazanie noty w sprawie reparacji skierowanej do rządu Niemiec w związku z pracami nad uchwałą w tej sprawie.

"Bardzo prosta", dziewięciopunktowa nota

- Myślę, że niebawem Ministerstwo Spraw Zagranicznych do tej sprawy się odniesie, bo mamy tak zwaną mgłę reparacyjną, którą wywołali koledzy z Platformy Obywatelskiej, z partii opozycyjnych i próbują wywołać niemieckie media. Nota jest bardzo prosta, każdy tę notę zrozumie. Zawiera 9 punktów - podkreślił Arkadiusz Mularczyk w radiu RMF FM. Dodał, że powinniśmy dać szansę Niemcom, by przygotowali odpowiedź.

- Jestem przekonany, że ta odpowiedź będzie niezwykle ważna, nie tylko z punktu widzenia relacji polsko-niemieckich, ale też z punktu widzenia wizerunku Niemiec na świecie - przekazał Arkadiusz Mularczyk.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.

Czytaj także:

Nota MSZ

Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych skierowaną do strony niemieckiej.

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk wyjaśnił później, że nota skierowana do rządu niemieckiego jest wykonaniem uchwały Sejmu, więc użyte w niej sformułowania "odpowiadają tym, które są użyte w uchwale Sejmu". Jak przypomniał, w pierwotnym projekcie sejmowej uchwały słowo reparacje było, natomiast w przyjętej uchwale go nie ma.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty oświadczyła podczas ostatniej wizyty w Warszawie, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Posłuchaj rozmowy z Arkadiuszem Mularczykiem, posłem PiS

ms

Zobacz także

Zobacz także