Drugie podejście do zmian w systemie oświaty. Paweł Szrot: zmiany idą w dobrym kierunku
- Panu prezydentowi zależy na tym, żeby podpisać dobrą ustawę i by dobre prawo weszło w życie - powiedział minister w KPRP Paweł Szrot, przyznając, że przedstawiciele prezydenta brali udział w pracach nad nowym prawem oświatowym. - Chodzi o to, by usunąć z ustawy te kontrowersje, które da się usunąć - podkreślił.
2022-10-27, 08:26
W nocy z wtorku na środę sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zakończyła procedowanie nad dwoma projektami: poselskim i prezydenckim, nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Projekt poselski miał charakter wiodący wobec projektu prezydenckiego i to przepisy projektu poselskiego dotyczące działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach znalazły się w wersji projektu przyjętej przez komisję edukacji. Komisja wprowadziła też do projektu poprawki dotyczące edukacji domowej.
- Panu prezydentowi zależy na tym, żeby podpisać dobrą ustawę i by dobre prawo weszło w życie - oświadczył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak dodał, w pracach nad projektami brali udział przedstawiciele prezydenta, w tym minister Małgorzata Paprocka, zaś duża część poprawek odpowiada intencjom głowy państwa. W szczególności poprawki usuwające rozwiązania dotyczące nauczania domowego. - Na razie wszystko idzie w dobrym kierunku - oświadczył.
Zmiana przepisów o nauczaniu domowym
Odnosząc się do protestów rodziców, Szrot stwierdził, że zawsze będą podziały w społeczeństwie przy takich kluczowych ustawach. - Chodzi o to, by usunąć z ustawy te kontrowersje, które da się usunąć - podkreślił.
Jak przypomniał, sejmowa komisja zrezygnowała z przepisów dotyczących nauczania domowego: o tym, że szkoła musi mieć warunki do przyjęcia dziecka na naukę stacjonarną, na wypadek gdyby cofnięte będzie zezwolenie na edukację domową, a także o maksymalnej liczbie 50 proc. uczniów w edukacji domowej w szkole.
REKLAMA
Lepsze informowanie rodziców
Zmiany mają dotyczyć także zasad działania w placówkach organizacji zewnętrznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szkole i w placówce oświatowej (np. w przedszkolu) "mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki". Podjęcie przez nie działalności w szkole lub w placówce wymaga zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
Zgodnie z projektem złożonym przez posłów PiS, opinie wydaną przez radę szkoły/placówki lub radę rodziców mają również poprzedzić konsultacje przeprowadzone przez nią wśród rodziców. Sposób przeprowadzenia konsultacji rada ma określić w regulaminie swoje działalności. Dopiero po przeprowadzeniu konsultacji rada będzie mogła wydać swoją opinię.
Kompetencje rady zostaną poszerzone o monitorowanie w szkole działalności stowarzyszenia lub organizacji i informowanie o tym rodziców. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał także pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub zgody samego pełnoletniego ucznia.
- Edukacja domowa. Na czym polega?
- Obowiązki szkolne i domowe. Jak pomagać dziecku, żeby nie zaszkodzić?
- Edukacja STEAM. Jak powinna wyglądać współczesna szkoła?
Decydująca opinia kuratora
Niezależnie od tego, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, dyrektor ma przekazać kuratorowi oświaty materiały wykorzystywane przez stowarzyszenie lub organizację do realizacji programu zajęć oraz pozytywną opinię rady. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii, z tym, że niewydanie opinii w tym terminie będzie uznawane za równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej. Opinia kuratora będzie decydująca, czy dana organizacja lub stowarzyszenie będzie mogło przeprowadzić w szkole lub przedszkolu zajęcia.
Opinia kuratora oświaty nie będzie wymagana tylko w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom lub przez organizację harcerską objętą honorowym protektoratem prezydenta RP.
Wicemister edukacji Dariusz Piontkowski gościem Programu 1 Polskiego Radia - zobacz nagranie rozmowy
IAr, PAP/ mbl
REKLAMA