Migranci próbowali sforsować polską granicę na rzece Świsłocz. Pomagały im białoruskie służby

Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj 37 osób próbowało się nielegalnie przedostać z Białorusi do Polski przez graniczną rzekę Świsłocz. Doszło do tego na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Krynkach i Bobrownikach.

2022-10-28, 17:21

Migranci próbowali sforsować polską granicę na rzece Świsłocz. Pomagały im białoruskie służby
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Migranci przy wsparciu białoruskich służb przeprawiali się wpław lub na pontonach. Wszystkie osoby zostały zatrzymane - to obywatele między innymi Kongo i Egiptu.

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby w sumie 130 osób próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Operacja hybrydowa na polskiej granicy

SG odnotowała w październiku łącznie ponad 2 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.

REKLAMA

Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.

Zakaz zbliżania

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

IAR/PAP/es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej