more_horiz
Wiadomości

Wybuch w Polsce. Jest wspólne oświadczenie liderów G7 i NATO. Zadeklarowano pełne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 06:44
Przywódcy G7 i NATO zadeklarowali wsparcie dla Polski i pełną współpracę w dochodzeniu przyczyn wybuchu przy granicy z Ukrainą, w którym zginęły dwie osoby. Liderzy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA spotkali się na Bali, na marginesie szczytu G20.
Sytuacja na Ukrainie to sprawa bezpieczeństwa NATO
Sytuacja na Ukrainie to sprawa bezpieczeństwa NATOFoto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

"Pozostajemy w bliskim kontakcie, by uzgodnić kolejne kroki w czasie kiedy prowadzone będzie dochodzenie" - czytamy w oświadczeniu przywódców G7 i NATO. Potępili oni najnowsze - jak napisali - barbarzyńskie ataki rakietowe na Ukrainę i cywilną infrastrukturę. Zapewnili też Ukrainę o nieustającym wsparciu.

Dziś w Brukseli spotkania ambasadorów unijnych krajów, a także ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcone wybuchowi w Polsce, przy granicy z Ukrainą. W eksplozji zginęły dwie osoby. MSZ potwierdził, że w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk produkcji rosyjskiej. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Polska podniosła gotowość bojową niektórych jednostek i rozważa, czy zachodzą przesłanki do użycia Artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Przepływ informacji

Sojusznicy w NATO rano zostaną poinformowani o najnowszych ustaleniach polskich władz. Przekaże je ambasador Polski przy Sojuszu Tomasz Szatkowski. Niemal w tym samym czasie, w innej części Brukseli ambasador Polski przy Unii będzie przedstawiał ustalenia na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich. Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że obecna sytuacja jest przedmiotem najwyższego zainteresowania państw członkowskich i unijnych instytucji. Dodał, że jest w stałym kontakcie z najwyższymi rangą przedstawicielami europejskich instytucji oraz ambasadorami unijnych krajów.

Artykuł 4. Sojuszu

Art. 4 mówi o konsultacjach sojuszników, jeśli którykolwiek z nich uzna, że jego integralność terytorialna lub bezpieczeństwo są zagrożone. Polska uruchomiła ten artykuł pod koniec lutego zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także po jej ataku w 2014 r. Do tej pory w historii Sojuszu artykuł był wykorzystywany siedmiokrotnie, głównie przez Turcję w związku z wojną w Syrii.

OGLĄDAJ także. [ANALIZA] Wojciech Cegielski (Polskie Radio / Podcast Świat)

pg,iar,kor

Zobacz także

Zobacz także