more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: w naszym przekonaniu wybuch rakiety w Przewodowie był wynikiem wypadku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 14:37
Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Przewodowa na Lubelszczyźnie. Poinformował, że w miejscu gdzie spadła rakieta, cały czas trwają czynności śledcze. W wyniku eksplozji zginęło dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów. Prezydent podkreślił, że "w naszym i ekspertów przekonaniu, był to niezamierzony incydent". Jak dodał "nikt nie chciał nikomu w Polsce zrobić krzywdy".  
Andrzej Duda:  w naszym i ekspertów przekonaniu, był to niezamierzony incydent. Nikt nie chciał nikomu w Polsce zrobić krzywdy
Andrzej Duda: w naszym i ekspertów przekonaniu, był to niezamierzony incydent. Nikt nie chciał nikomu w Polsce zrobić krzywdyFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent w Przewodowie (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski) spotkał się z ekspertami pracującymi w miejscu zdarzenia. Jak przekazał na briefingu prasowym, czynności będą trwały jeszcze być może kilkadziesiąt godzin, ponieważ śledczy wciąż wydobywają szczątki rakiety i zbierają ślady.

Andrzej Duda mówił, że trwają też przygotowania do pochówku ofiar tego tragicznego zdarzenia.

- Mam tylko jedną prośbę - bo przed chwilą rozmawiałem z najbliższymi jednej z ofiar tego zdarzenia - prosiłbym o uszanowanie prywatności, o uszanowanie tych uroczystości pogrzebowych jako uroczystości prywatnych. Rodziny bardzo proszą, że chciałyby pożegnać się ze swoimi najbliższymi w spokoju. Prosiłbym, żebyście państwo wzięli to pod uwagę - zaapelował prezydent.

- To bardzo, bardzo trudny moment dla rodzin, to jest trudny moment dla tej miejscowości, dla całej społeczności tutaj - dodał.

"Nikt nie chciał nikomu w Polsce zrobić krzywdy"

Po wielu naradach i konsultacjach, jakie odbyły się od momentu tego tragicznego zdarzenia, przedstawiciele władz przekazali, że rakieta była wystrzelona z terytorium Ukrainy. Miało to związek z działaniami kontrofensywnymi, jakie ukraińska obrona rakietowa i powietrzna przeprowadzała w związku ze zmasowanym atakiem Rosji na terytorium Ukrainy.

Prezydent dodał, że stara się wspierać prezydenta Zełenskiego w tej trudnej sytuacji, gdzie jest też wiele emocji i stresu.

- To nie było tak, że ta rakieta była wymierzona w Polskę. Za naszą granicą toczy się wojna, Rosja wystrzeliła kilkaset rakiet przeciwko Ukrainie. Ukraina się broniła i w trakcie tych działań niestety stało się, co się stało. Nikt nie chciał zrobić nikomu krzywdy w Polsce, tym bardziej pozbawić kogoś życia - zaznaczył Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:28 12053010_1.mp3 Prezydent w Przewodowie: sytuacja ta jest stresująca także dla strony ukraińskiej (IAR)

Strona ukraińska będzie mogła obejrzeć miejsce wybuchu

Dziennikarze pytali też prezydenta Andrzeja Dudę o możliwość udziału ukraińskich śledczych w śledztwie dotyczącym okoliczności tego zdarzenia, o co apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Żeby można było mówić o udziale w czynnościach śledztwa, o współudziale w śledztwie, muszą zostać zrealizowane stosowne przepisy prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych w tym zakresie - podkreślił prezydent Duda. - To jest zawsze działanie w ramach tzw. pomocy prawnej - zaznaczył.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z prokuratorem wykonującym czynności na miejscu i zapewnił, że on reprezentuje "bardzo życzliwe, ale jednocześnie legalistyczne" podejście wobec Ukrainy.

- Wszystko musi się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgodnie z obowiązującym prawem - podkreślił Andrzej Duda.

- Jeżeli goście z Ukrainy będą chcieli zobaczyć czynności postępowania, będzie można im te czynności postępowania pokazać, tak, jak mnie zostały one pokazane - powiedział prezydent. - Ale jeżeli chodzi o udział w czynnościach postępowania i dostęp do dokumentów, do informacji, to wymaga już konkretnych podstaw traktatowych, konkretnych podstaw w zakresie prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych - zaznaczył.

Posłuchaj
00:27 12053025_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o udziale Ukrainy w czynnościach śledczych w Przewodowie (IAR)

Kancelaria Prezydenta pokazała nagranie z miejsca eksplozji pocisku.

Czytaj także: 

Zobacz: wiceszef polskiej dyplomacji Piotr Wawrzyk w Polskim Radiu 24

IAR,PAP,portal i.pl

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także