more_horiz
Wiadomości

Szef gabinetu prezydenta spotkał się z delegacją rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 17:50
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, na prośbę Andrzeja Dudy, spotkał się z delegacją rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. W spotkaniu uczestniczyła Paulina Malinowska-Kowalczyk - Doradca Prezydenta RP do spraw osób z niepełnosprawnościami, oraz Grażyna Wereszczyńska z Biura Dialogu, Samorządu i Rozwoju.
Szef gabinetu prezydenta spotkał się z delegacją rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami
Szef gabinetu prezydenta spotkał się z delegacją rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościamiFoto: Przemysław Keler/KPRP

Opiekunowie protestowali przed Pałacem Prezydenckim, domagając się zniesienia zakazu podjęcia pracy zarobkowej przez opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Chcą też zrównania świadczeń dla wszystkich opiekunów zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., wydłużenia okresu składkowego z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego oraz przedłużenia okresu wypłaty świadczenia po śmierci osoby z niepełnosprawnością. Wskazały, że przy obecnej inflacji konieczne jest podwyższenie kwot z zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych świadczeń, których wysokość jest nieadekwatna do ponoszonych kosztów.

Współorganizatorki protestu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Katarzyna Kosecka, Małgorzata Mikołajczyk i Joanna Dryjańska przedstawiły najważniejsze postulaty środowiska.

"Wśród poruszanych tematów znalazły się także kwestie związane z progami dochodowymi dla osób pobierających rentę socjalną lub z tytułu niezdolności do pracy (tzw. pułapka rentowa) oraz kwestie związane z zapewnieniem wszystkim potrzebującym dostępu do usługi asystencji osobistej" - informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

W KPRP trwają prace w tej kwestii. Minister Paweł Szrot zapewnił, że przedstawione na dzisiejszym spotkaniu postulaty zostaną przekazane prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Czytaj również:

IAR/mr

Zobacz także

Zobacz także