"Wielomiliardowy wzrost" wsparcia dla niepełnosprawnych. Minister rodziny: staramy się zmieniać rzeczywistość
Jak oświadczyła minister rodziny i polityki społecznej, wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych wzrosło od około 14,1 miliardów złotych do 37,5 mld złotych w 2022 roku. Marlena Maląg dodała, że w ramach Funduszu Solidarnościowego zrealizowano m.in. program asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej czy utworzono centra opiekuńczo-mieszkalne.
2022-10-25, 15:10
Szefowa MRiPS wzięła udział w trwającej w Warszawie konferencji z okazji 10-lecia ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. - Wsparcie osób niepełnosprawnych to wyzwania, które rozpoczęliśmy, ale tak naprawdę wiele jest jeszcze do zrobienia, bo w życiu trzeba sobie stawiać ambitne cele i małymi krokami te cele osiągać - mówiła.
"Staramy się zmieniać rzeczywistość"
Dodała, że w tym czasie powstał m.in. Fundusz Solidarnościowy, w którego ramach zrealizowany został m.in. program asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej czy tworzone były centra opiekuńczo-mieszkalne.
- To są realne wsparcia, które proponujemy i które są realizowane. Staramy się zmieniać rzeczywistość - mówiła.
"Koalicja wsparcia drugiego człowieka"
Minister Marlena Maląg mówiła w kontekście polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami, że głównym zadaniem jest wsparcie i pomoc drugiemu człowiekowi.
- To jest nasze zadanie i misja, którą realizujemy jako członkowie rządu, parlamentarzyści, których wsparcie czujemy każdego dnia i organizacje pozarządowe, bo faktycznie tworzymy taką koalicję wsparcia na rzecz działania dla drugiego człowieka i wsparcia osób niepełnosprawnych - mówiła. Wśród kamieni milowych szefowa resortu wymieniła między innymi program "Dostępność Plus".
Posłuchaj
Zaznaczyła też "wielomiliardowy wzrost" wsparcia finansowego od 2012 roku - od około 14,1 miliardów złotych do 37,5 mld złotych w 2022 roku.
REKLAMA
List od premiera Morawieckiego
Minister rodziny i polityki społecznej odczytała też list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wyraził w nim nadzieję, że konferencja określi najpilniejsze wyzwania stojące przed państwem.
"Konwencja gwarantuje prawo do edukacji, zatrudnienia i niezależnego życia. To ogromne wyzwanie stojące przed nami wszystkimi, ale przede wszystkim przed politykami odpowiedzialnymi za poukładanie zasad życia publicznego - napisał premier.
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta przez ONZ w 2006 roku, w życie weszła dwa lata później. Polska ratyfikowała ją w 2012 roku.
REKLAMA
[WIDEO] Minister Marlena Maląg gościem PR24
ms/IAR, PAP
REKLAMA