more_horiz
Wiadomości

Mularczyk o sprawie reparacji: Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO i do Rady Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 10:39
W środę Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO oraz do Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Arkadiusz Mularczyk: Niemcy poparły rezolucję ONZ ws. odszkodowań dla Ukrainy. To znaczy, że uznają zasadę odpowiedzialności
Arkadiusz Mularczyk: Niemcy poparły rezolucję ONZ ws. odszkodowań dla Ukrainy. To znaczy, że uznają zasadę odpowiedzialnościFoto: PAP/Marcin Obara

Arkadiusz Mularczyk mówił m.in. o kolejnych działaniach Polski w kontekście wysłanej do Niemiec na początku października noty dyplomatycznej ws. reparacji wojennych.

- Dzisiaj, między innymi z mojej inicjatywy, zostanie wysłana nota dyplomatyczna do wszystkich krajów Rady Europy, Unii Europejskiej, krajów NATO, naszych kluczowych partnerów i przyjaciół na świecie, w której poinformujemy o przesłankach tej noty, dlaczego ją wysłaliśmy - oświadczył wiceminister.

Jak dodał, nota ta ma zawierać informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej, nie zwróciły zrabowanych dzieł sztuki, dóbr kultury, zasobów bankowych, a także nie wypłaciły odszkodowań obywatelom polskim poszkodowanym w wyniku niemieckiej agresji.

Brak chęci do rozmów

- Niemcy nie chcą ani na ten temat rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, nie ma także drogi sądowej dla ofiar. Będziemy o tym systematycznie informować opinię międzynarodową - zaznaczył Mularczyk.

Podkreślił, że nota ma być instrumentem do wyjaśnienia opinii międzynarodowej na świecie, a przede wszystkim dyplomatom, politykom, osobom zainteresowanym problematyką praw człowieka, prawnikom od prawa międzynarodowego, że "temat jest nierozwiązany, że dotyczy on praworządności Europejskiej, międzynarodowej, praw człowieka".

- Chcemy otworzyć międzynarodową dyskusję o postawie Niemiec, o tym, w jaki sposób Niemcy się rozliczyły, czy też się nie rozliczyły z drugiej wojny światowej z Polską - mówił Mularczyk. Jak zauważył, do tej pory Niemcy nie odpowiedziały na notę Polski w sprawie reparacji wojennych.

Oczekiwane odszkodowania

Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

W nocie z początku października wezwano także państwo niemieckie do uregulowania "należności wynikających z rabunkowej działalności" Kas Kredytowych Rzeszy - działającej na okupowanych ziemiach instytucji biorącej udział w finansowaniu prowadzenia wojny przez Niemcy - oraz Banku Emisyjnego w Polsce - instytucji emitującej pieniądz w Generalnym Gubernatorstwie. Wezwano także do zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Czytaj również:

Zobacz rozmowę z wiceministrem Mularczykiem w Programie 1 Polskiego Radia:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także