more_horiz
Wiadomości

"Oczekujemy konstruktywnego, produktywnego dialogu z Niemcami". Wiceszef MSZ o sprawie reparacji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 09:54
Wiceminister powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że MSZ buduje wśród innych państw sojusze i zainteresowanie tym problemem.
Rząd Niemiec powinien odnieść się do międzynarodowych oczekiwań.
Rząd Niemiec powinien odnieść się do międzynarodowych oczekiwań.Foto: shutterstock.com/Alekk Pires

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że Polska oczekuje od Niemiec produktywnego dialogu w sprawie reparacji wojennych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysyła do 50 krajów notę dyplomatyczną w sprawie reparacji.

Dodał, że jest wiele państw poszkodowanych przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej, jednak wśród naszych partnerów świadomość zniszczeń wojennych w Polsce nie była najwyższa.

Wielu poszkodowanych

- Innych państw poszkodowanych przez Niemcy jest wiele, to nie tylko Polska, ale dotychczas świadomość samych zniszczeń na terytorium Polski u naszych partnerów nie była najwyższa, wszyscy koncentrowali się na układaniu jak najlepszych relacji, niekoniecznie patrząc na konteksty historyczne - mówił Marcin Przydacz.

Gość Jedynki wyraził opinię, że strona niemiecka wcześniej czy później podejmie rozmowy w sprawie reparacji. - Nie da się wiecznie uciekać od odpowiedzialności za drugą wojnę światową - powiedział Marcin Przydacz.

- Oczekujemy konstruktywnego, produktywnego dialogu, jeśli strona niemiecka chce być rzeczywiście ważnym partnerem, to nie może uciekać od swojej historii, odpowiedzialność jest jasna i temu nikt nie zaprzeczy - mówił gość "Sygnałów Dnia".

Czytaj również:

Zobacz rozmowę z wiceministrem Marcinem Przydaczem w Programie 1 Polskiego Radia:

pg,PR1,iar

Zobacz także

Zobacz także