more_horiz
Wiadomości

Transformacja energetyczna. Daniel Obajtek: to musi być ewolucja, nie da się odejść od pewnych trendów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 07:30
Transformacja energetyczna to długotrwały proces, który musi się odbywać w sposób ewolucyjny - podkreślił w wywiadzie dla "GPC" prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał na inwestycje w przemysł petrochemiczny i fotowoltaikę, ale też na dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej. 
Potrzebujemy źródeł bilansujących system energetyczny - powiedział Daniel Obajtek
Potrzebujemy źródeł bilansujących system energetyczny - powiedział Daniel ObajtekFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Daniel Obajtek pytany był w wywiadzie o to, czy możemy już przechodzić na paliwa alternatywne.

- Transformacja energetyczna? Tak, ale musi to być ewolucja, a nie rewolucja. Polska gospodarka jest częścią większego, europejskiego systemu gospodarczego, więc nie da się od pewnych trendów odejść - powiedział prezes PKN Orlen.

Czyste źródła energii

Zwrócił uwagę, że gospodarki europejskie są coraz bardziej przygotowywane na transformację, "ale łatwiej jest dokonać zmian w zakresie produkcji energii elektrycznej, niż zmienić paliwa używane w transporcie".

- Dziś chcemy mieć jak najwięcej energii elektrycznej z czystych źródeł. Dlatego takie właśnie inwestycje podejmujemy. Planujemy rozwój morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, inwestujemy w farmy na lądzie, fotowoltaikę, niskoemisyjne elektrownie gazowe, zakładamy budowę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych) i MMR-ów (modułowych reaktorów jądrowych). To wszystko jest racjonalne z biznesowego punktu widzenia - powiedział Obajtek.

Natomiast - jak dodał - "jeśli chodzi o paliwa, to zgodnie z naszą deklaracją osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku docelowo chcemy, by były czyste i ekologiczne".

- To wymaga zastosowania technologii, które już są, ale często są jeszcze kosztowne. I tak na przykład produkujemy wodór z racji tego, że wykorzystujemy go m.in. do przemysłu petrochemicznego - powiedział prezes PKN Orlen.

Koncern multienergetyczny

Obajtek podkreślił w wywiadzie, że Orlen od lat jest koncernem multienergetycznym, "bo przecież dostarcza paliwa i produkuje energię elektryczną nie tylko dla potrzeb własnych, lecz także zewnętrznych".

- Działaliśmy jak koncern multienergetyczny przez wiele lat, tyle że w mniejszej skali - podkreślił.

Mały atom

Na uwagę, że przed Orlenem kolejne inwestycje w zupełnie nowe źródła energii, m.in. tak zwany mały atom, Obajtek odpowiedział: "Tak, inwestujemy w OZE. Ale potrzebujemy też źródeł bilansujących system energetyczny".

- Dziś to jeszcze jest gaz ziemny i jednostki tego typu są potrzebne, ale konieczne są też lokalne SMR-y, które będą docelowo doskonałym stabilizatorem systemu. SMR-y mogą być też dobrym źródłem ciepła technologicznego dla naszych zakładów chemicznych. Rozwijamy się, wzmacniamy, zapewniając Polsce bezpieczeństwo energetyczne - zapewnił prezes PKN Orlen.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także