more_horiz
Wiadomości

"Działania wymierzone w wizerunek prezydenta". Stanisław Żaryn demaskuje białoruską propagandę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 22:47
Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Chodzi o zdjęcia drona, który rzekomo miał szpiegować białoruskie służby.
Stanisław Żaryn ostrzegł, że białoruska propaganda chce uderzyćw polskiego prezydenta
Stanisław Żaryn ostrzegł, że białoruska propaganda chce uderzyć w polskiego prezydentaFoto: EQRoy/ Shutterstock/ Twitter/@StZaryn

"Celem działań jest przypisywanie Polsce agresywnych intencji wobec Białorusi" - zaznaczył we wtorek na Twitterze minister w KPRM.

Rzekomy dron szpiegowski

Wskazał, że podstawą kampanii dezinformacyjnej jest fałszywa sugestia, że na Białorusi znaleziono "polskiego drona", rzekomo wykorzystywanego przez polskie władze do działań szpiegowskich na Białorusi.

Propaganda wiąże "znalezisko" z wizytą polskiego prezydenta w jednostce wojskowej w woj. podlaskim - gdy oglądał z polskimi żołnierzami mecz mistrzostw świata w piłce nożnej Polska - Meksyk. "Wskazanie na prezydenta to sugestia, że mamy do czynienia z państwowymi działaniami przeciwko Białorusi" - ocenił Stanisław Żaryn w serii wpisów.

"Działania informacyjne prowadzone w kanałach zaangażowanych w propagandę Rosji przeciwko Polsce zawierają sugestie, jakoby Polska prowadziła agresywne względem Białorusi działania" - dodał.

Urządzenie o prostej konstrukcji

Wyjaśnił, że w rzeczywistości prezentowane w materiałach propagandowych zdjęcia i filmy ukazują drona o prostej konstrukcji - typowego dla prowadzonej przez stronę białoruską przemytu przez granicę z Polską.

Ta aktywność informacyjna "wpisuje się w szersze wysiłki rosyjskiej i białoruskiej propagandy, które starają się prezentować Polskę jako zagrożenie oraz kraj podejmujący działania agresywne wobec Białorusi i Rosji" - wskazał sekretarz stanu w KRPM.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także