more_horiz
Wiadomości

Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektem dot. cen gazu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 10:30
Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W planie jest m.in. pilny rządowy projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu.
Posłowie zajmą się rządowym projektem dot. cen gazu
Posłowie zajmą się rządowym projektem dot. cen gazuFoto: Twitter/KancelariaSejmu

Zgodnie z rządowym projektem w ramach tarczy energetycznej będą kontynuowane działania osłonowe dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu, w tym gospodarstw domowych.

Projekt dot. cen gazu

W przyszłym roku ceny gazu i usług dystrybucji mają pozostać na tym samym poziomie jak w roku 2022. Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzony zostanie natomiast mechanizm rekompensat.

Pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się na posiedzeniu sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych, które odbędzie się w środę w południe. Na czwartek zaplanowano drugie czytanie.

Ustawa dot. działań ws. wyborów korespondencyjnych

Izba rozpocznie też prace nad projektem ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na prezydenta, zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt dotyczy umorzenia wszystkich postępowań karnych niezakończonych prawomocnym wyrokiem sądu o przekroczenie uprawnień przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z wyborami.

Wszczęte postępowania mają zostać umorzone, a w przypadku prawomocnego wyroku skazującego ma on być zatarty z mocy prawa. Drugie czytanie ma się odbyć w czwartek.

W Sejmie projekt dot. pracy zdalnej i ślubowanie nowego posła

Posłowie będą też kontynuować prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zakłada on między innymi wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy możliwości wykonywania pracy zdalnej.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złoży Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości. W ławach sejmowych zastąpi on Jerzego Bieleckiego, który złożył mandat.

Uchwała ws. uznania Rosji za sponsora terroryzmu

Wieczorem Sejm zajmie się dwoma projektami uchwał: w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm oraz dotyczącym 90. rocznicy Wielkiego Głodu w Ukrainie.

Na piątek zaplanowano blok głosowań. Posłowie zajmą się między innymi poprawkami Senatu do nowelizacji Prawa oświatowego.

Posłuchaj
00:56 Naukowicz IAR.mp3 Posłowie zajmą się między innymi pilnym rządowym projektem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Posłuchaj
00:52 Białek IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od nowego roku zostaną wprowadzone nowe mechanizmy w tarczy antyinflacyjnej. To odpowiedź na wymagania stawiane przez Komisję Europejską. Przedłużony zostanie także zerowy VAT na żywność. Relacja Sylwii Białek (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także