more_horiz
Wiadomości

"Likwidowaliście jednostki wojskowe, zostawiliście wschodnią Polskę Putinowi". Szef MON do opozycji w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 10:44
- Osłabialiście Wojsko Polskie poprzez likwidację jednostek wojskowych, śp. prezydent Lech Kaczyński ostrzegał w 2008 r. przed odbudową imperium rosyjskiego, imperium Putina - mówił w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak.
Sejm. Minister Błaszczak do opozycji: to przecież wy osłabialiście Wojsko Polskie
Sejm. Minister Błaszczak do opozycji: to przecież wy osłabialiście Wojsko PolskieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na początku posiedzenia Sejmu poseł KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obrad o informacje ministra obrony narodowej ws. propozycji przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot. - Sprawa dotyczy rzeczy fundamentalnej, kwestii bezpieczeństwa państwa, w tej kwestii nie powinno być miejsca na cyniczne gry, na fobie jednego, konkretnego człowieka - mówił Kierwiński.

Zwrócił się do Błaszczaka z apelem o wyjaśnienie, dlaczego Polska odrzuca przyjęcie patriotów od Niemców. - Dziś przed Sejmem stoi wielka masa niemieckich limuzyn, kupujecie je na potęgę, bo dotyczy to waszego komfortu i waszego bezpieczeństwa. Gdy sprawy dotyczą bezpieczeństwa Polaków, jesteście nadzwyczaj nieudolni. Dlaczego? Panie ministrze Błaszczak, czas na informację, dlaczego działa pan wbrew polskiemu bezpieczeństwu - mówił Kierwiński.

Ataki opozycji. Minister odpowiada: otwieraliście wschodnią Polskę Putinowi

Szef MON odpowiedział, że "ta próba awantury" ze strony opozycji, jest "próbą zatarcia tych wszystkich win, których się dopuścili, kiedy rządzili do 2015 r.". - Bo to przecież wy osłabialiście Wojsko Polskie poprzez likwidację jednostek wojskowych, śp. prezydent Lech Kaczyński ostrzegał w 2008 r. przed odbudową imperium rosyjskiego, imperium Putina. A co wy robiliście? W 2011 r. likwidowaliście jednostki wojskowe, otwieraliście wschodnią Polskę Putinowi, zostawialiście wschodnią Polskę Putinowi. To jest właśnie działanie na szkodę Polski - wyliczał szef MON.

Mówił, że rząd PiS wzmacnia Wojsko Polskie, organizuje jednostki wojskowe i kupuje broń.

Odnosząc się do sprawy patriotów, Błaszczak powiedział, że aby skutecznie osłonić wschodnią Polskę, najlepiej byłoby, żeby patrioty były ulokowane na zachodniej Ukrainie. - Bo to jest najskuteczniejsza z punktu widzenia wojskowego osłona naszego kraju - powiedział Błaszczak.

Czytaj także:

Zobacz: Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24

PAP/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także