more_horiz
Wiadomości

Podwyższenie kwoty rekompensaty dla mediów publicznych. Krzysztof Czabański: potrzebne jest silne wsparcie finansowe

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 19:00
W środę sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała poprawkę, żeby w ustawie budżetowej na przyszły rok podwyższyć kwotę rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych z 2 do 2,7 mld zł. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił w rozmowie z IAR, że to bardzo dobra decyzja.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof CzabańskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Szef RMN argumentował, media publiczne przez lata były bardzo zaniedbane.

- Wiemy, że technologia, zwłaszcza telewizyjna, ale radiowa także, to są bardzo kosztowne urządzenia i żeby nadążyć za rynkiem medialnym, który się zmienia na naszych oczach w sposób zasadniczy - cyfryzacja, wejście w internet, słuchanie radia czy oglądanie telewizji za pośrednictwem urządzeń zupełnie innej generacji (nietradycyjnych telewizorów czy radioodbiorników) - to wszystko wymaga przygotowań ze strony spółek medialnych - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Krzysztof Czabański.

- Żeby nadążyć za komercją, media publiczne powinny mieć silne wsparcie finansowe - dodał szef Rady Mediów Narodowych.

Posłuchaj
00:23 12076277_1.mp3 szef RMN Krzysztof Czabański o zwiększeniu nakładów na media publiczne (IAR)

Finansowanie mediów publicznych. Poprawki do projektu budżetu

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) głosowała poprawki do projektu budżetu na 2023 r.

Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Komisji Finansów Publicznych, która zwiększa wartość papierów wartościowych, jakie mają zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach "rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych" z tytułu zwolnień ustawowych. Wartość papierów skarbowych została zwiększona z 1,995 mld zł do 2,7 mld zł. Środki mają być przeznaczone na "realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej".

Czytaj także:

jp/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także